Reklamı gizle

Adı Kadar Tatlı Olmayan Hastalık: Şeker!

21 Mart 2017
3.119

En büyük enerji kaynaklarından biri olan ve yemeye doyulamayan “glukoz” adı ile bilinen basit şekerler, bazı kişilerde tam anlamıyla bir zehre dönüşebilmekte! Adı şeker olsa da ağızda tat bırakmayan, hayat boyu takip gerektiren, kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren şeker hastalığı her yaştan kişiyi yakalayabilmekte. Bu nedenle kişiler, özellikle risk grubunda olanlar mutlaka yediğine içtiğine, gün içerisinde düzenli hareket etmeye özen göstermektedir.

Şeker Hastalığı Nedenleri

Şeker hastalığında en yaygın risk grubunu fazla kilolu olan kişiler ve birinci dereceden yakınlarına şeker hastalığı teşhisi konulan kişiler oluşturmaktadır. Uzmanlar, bu gruplarda bulunan kişilerin şeker hastalığına karşı her an tetikte olması gerektiğini, düzenli egzersiz, beslenme ve kontrollerini aksatmamaları gerektiğini belirtmektedir.

Şeker hastalığı, vücuda alınan basit şeker olarak bilinen glukozların, pankreasta yeterli insülin üretilmemesi veya üretilen insülinin glukozlar tarafından etkin kullanılmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde şeker hastalığının artma nedenleri başında şekerli içeceklerin sık tüketilmesi, fast food beslenme ve hareketsiz yaşam biçimi gelmektedir.

Şeker Hastalığından Korunma

Şeker hastalığı, risk grubunu yakından tehdit etse de aslında çağın hastalığı olarak her yaştan kişinin her an karşılaşabileceği bir hastalık türüdür. Yaşam boyu kontrol gerektiren şeker hastalığı, bazen ergenlik döneminde bazen de ileri yaşlarda kendini belli etmektedir.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi şeker hastalığı korunma yöntemleri başında da sağlıklı, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yer almaktadır. Doymuş yağların sık tüketilmemesine, posa açısından zengin beslenmeye, düzenli tüm kasları çalıştıracak egzersiz yapılmasına dikkat eden kişilerde şeker hastalığı riski azalmaktadır. Hayat boyu takip gerektiren şeker hastalığına en az 8 saatlik bir açlık kan testi ile tanı konulmaktadır.

Şeker Hastalarına Pratik Öneriler

Şeker hastalığı tanısı konulan kişileri ömür boyu kontrollü bir yaşam beklemektedir. Şeker hastalığının kontrol altında tutulabilmesi için şeker hastalarına uzmanlardan öneriler oldukça basit ve pratiktir. Kolaylıkla uygulanacak bu öneriler başında yeterli ve dengeli beslenme gelmektedir. Öğün atlamamaya, doymuş yağ tüketmemeye özen gösterilmelidir. Sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. İdeal vücut ağırlığının korunmasına dikkat edilmeli, düzenli egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca doktorların verdiği ilaçların düzenli ve önerilen dozda alınması da şeker hastalığı tedavisi için büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar