Reklamı gizle

Bilin Ki Bu Bir Hastalık Belirtisidir Ve…

7 Nisan 2017
1.848

Diş eti hastalıklarının kaynaklarını birçok kişinin bilmediğini ve merak ettiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, ağız da durup dururken kanama varsa veya dişleri fırçalarken kanama varsa diş eti hastalığı ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Diş eti hastalığının en büyük etkenlerinden biri mikrobiyal dental plak yani diş taşıdır. Diş taşına mikroskop altında bakıldığında içerisinde çeşitli bakteriler vardır. Bunlar dişe yapıştığı zaman yavaş yavaş çevre dokular zarar görüyor. Çevre dokularda kanama başlıyor” dedi.

“AĞIZ DA HERHANGİ BİR KANAMA GÖRÜYORSANIZ BİLİN Kİ BU BİR HASTALIK BELİRTİSİDİR”

Diş taşları temizlenmediği durumlarda daha fazla birikme yaptığını ifade eden Dr. Kışlaoğlu, “Kökün yüzeyine de yapışıyor. Kök yüzeyine yapıştıkça kemik erimeye başlıyor. İlerleyen durumlarda önce diş eti iltihabı daha sonra kemik iltihabı yani çürüme ile birlikte durum ilerledikçe dişler sallanmaya başlıyor ve diş çekilecek hale geliyor.

Diş eti çekilmesinde ise dişin destek dokusu azalıyor. Diş eti hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri diş taşıdır. Ağzımızda herhangi bir kanama görüyorsanız bilin ki bu bir hastalık belirtisidir ve tedavi gerektiriyordur. Ağız içerisinde kanama görüyorsanız muhakkak hekiminize başvurup bu kanamayı çözmek yönünde hareket edin” açıklamasında bulundu.

“UYUMLU OLMAYAN DİŞLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN”

Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, “Eğer ağızda yapılmış iyi olmayan sadece estetik yönünden değil dişler güzel görünebilir ancak uyumu iyi değilse muhakkak değiştirilmelidir. İnsanlar bazen biraz daha idare edelim biraz daha zaman geçsin öyle değiştirelim. Zararın neresinden dönseniz kardır. Kötü yapılmış veya çok uzun yıllar önce yapılmış olan dişi zamanı geldiğinde değiştirmelisiniz ki kişiye daha fazla yıkım vermesin. Diş eti tedavilerinde bir kaç yöntem vardır ve hekiminiz size hangisinin uygun olduğunu söyleyecektir” ifadelerini kaydetti.

Lazer destekli diş eti tedavilerinin günümüzde çok kullanılır hale geldiğini kaydeden Dr. Kışlaoğlu, “Estetik diş hekimliği tedavilerinde diş etine şekil vermek için veya bakterilerin öldürülmesinde kullanılmaktadır. Sert dokularda da yani kemiğin şekillendirilmesinde kullanılan bazı lazerler vardır. Lazer tedavileri kombine olarak estetik diş hekimliğinde kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar