Reklamı gizle

Bu belirtiler diyabet sebebi

16 Mart 2017
2.806

Diyabet hastalığı kan şekeri ile ilgili bir hastalıktır.  İnsülin hormonunun yetersizliğinden kaynaklanan bu hastalık vücutta şekerin etkin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Yaşam standartlarını düşüren, hayatı zorlaştıran bir ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Etkileri sağlıklı beslenme ve egzersiz ile azaltılabilen bir hastalıktır. Farklı tedavi yöntemleri ve hastadan hastaya değişebilen belirtileri vardır.  Peki diyabet hastalığının belirtileri nelerdir buna biraz daha yakından bakalım.

Sık İdrara Çıkma

Sık sık idarara gitmek

İnsülin hormonu yeterince salgılanmadığında insana enerji verecek olan glikoz, böbreklerden idrar yoluyla dışarı atılır. Bu şekerin dışa atılması için de vücuttan bol bol sıvı çıkışı olur. Eğer normalden daha sık tuvalet ihtiyacınız oluyorsa bunun farklı sebepleri olabilir ama sağlık ihmale gelmez deyip bir hekime başvurabilirsiniz.

Ağız Kuruluğu

Diyabet hastalığı vücutta aşırı su kaybına neden olduğu için şiddetli ağız kuruluğuna neden olur. Özellikle konuşurken şiddetli ağız kuruluğu, dilin damağa yapışması gibi durumlar diyabet hastalığının belirtilerindendir.

Aşırı Zayıflama

Vücuda giren glikoz hücrelerde yakılamayıp enerjiye dönüştürülemediği için uzun vadede vücuttaki yağlar yakılmaya başlanır. Yakılan yağlar nedeniyle hasta zayıflamaya başlar.

İyileşmeyen Yaralar

Diyabet hastalarında vücuttaki yaraların iyileşme süresi sağlıklı bireylere göre daha uzun seyreder. Hatta ileri seviyedeki diyabet hastalarında  iyileşmek yerine daha da açılan yaralara neden olabilir. Diyabetik ayak hastalığı şeklinde adlandırılan ayaklarda yara açılmaması için hastaların bilinçlendirilmesi gereken, iyileşmesi zor olan bu yaralar diyabetik ayak hastalığı olarak literarüte girmiştir.

Halsizlik ve Yorgunluk

Vücuda giren proteinler ve minareller yapı maddeleridir. Enerji verici değillerdir. Hücrelerde yakılarak vücuda enerji veren ilk sırada gelen madde glikozdur. Diyabet hastalarında insülin yeterli salgılanmadığı için vücuda giren glikoz, yakılmadan böbreklerden idrar yolu ile atılır. Bundan dolayı enerji sağlayamayan hastalar kendilerini yorgun ve halsiz hissederler.

Sık Acıkma ve Sık Yemek Yeme

İhtiyacını yeterince karşılayamadan metabolizma yeni besinlerin vücuda girmesi için belirti verir. Bu da sürekli açlık hissine neden olur. Yeni vücuda giren yiyecekler de aynı aşamadan geçeceği için vücut tatmin olmayarak sürekli yemek yeme ihtiyacı belirtisi verecektir.

Bulanık Görme

Kanda dolaşan şeker miktarı fazla ise metobolizma, şeker konsantresini düşürebilmek için bütün organlardan su çeker. Böylece kandaki şeker oranını seyreltmeye çalışır.  Bütün organlarla birlikte göz merceklerinden de su çekildiği için şekil değişikliği ve görme bozukluklarına neden olabilir.

Şeker hastalığı Belirtilerinin tamamını okumak için ilgili konumuza bakabilirsiniz.

Yorumlar