Reklamı gizle

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

20 Aralık 2016
987

diyabet-belirtileri-nelerdir

Pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ve vücudun ürettiği insülini doğru bir şekilde kullanamaması durumlarında ortaya çıkan diyabet kronik ve ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

Diyabet tip 1 ve tip 2 şeklinde iki farklı türe ayrılır:

Tip 1 Diyabet

Bu diyabet türünde insülin üreten hücreler tahrip olur. Bu nedenle insülin eksikliği ve kanda yüksek oranda şeker ortaya çıkar. Bu diyabet türü çoğunlukla çocukluk dönemlerinde görülür. Burada esas sorun vücudun yeteri kadar insülin üretememesidir. Tedavi olarak kontrollü insülin enjeksiyonu yapılır. Dünya genelinde diyabet hastalarının %15’i tip 1 diyabetine sahiptir.

Tip 2 Diyabet

Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde hücreler üretilen insülin hormonuna direnç gösterir. Tip 2’de hücreler gerek duyduğu glikozu alamaz. Genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar. İnsülin direnci hastalığı olarak da adlandırılır. Tip 2 diyabetin özel bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile tedavisi mümkündür. Ek olarak ilaç tedavisi de uygulanabilir.

İki tür diyabet rahatsızlığının belirtileri aşağı yukarı aynıdır. Ancak Tip 1’de belirtiler daha net görülür, Tip 2’de belirtiler bariz bir şekilde ortaya çıkmaz.

Belirtiler

Sık İdrara Çıkma: Bu belirti diyabetin karakteristik özelliğidir. Vücutta yeterli miktarda insülin bulunmadığı için karaciğer glikozu kullanmak adına bütün suyu toplar. Bu nedenle idrar kesesi daha sık dolar ve tuvalete gitme ihtiyacı hissedilir.

Sürekli Susuzluk Hissetme: Bu durum glikoz-karaciğer ilişkisinden dolayı oluşur. Kişide su içme isteği yoğun olarak yaşanır.

Kronik Yorgunluk: Glikoz vücutta enerji üretmeye yarar. Ancak hücrelere geçemediği için kan hücreleri buna tepki vermez ve halsizlik-yorgunluk hissedilir.

El, Bacak ve Ayak Karıncalanması: Bu belirti ilerlemiş diyabette ortaya çıkar. Glikozun kan hücrelerinde düşmesi nedeniyle oluşur.

Kaynak: Nasılkolay
Yorumlar