Reklamı gizle

Diyabet Hakkında Sürekli Sorulan Sorulara Cevaplar

6 Ocak 2017
2.914

diyabet-hakkinda-surekli-sorulan-sorulara-cevaplar

Diyabet diğer adı ile şeker hastalığı vücutta salgılanması gereken insülin hormonunun bazı sebeplerden dolayı salgılanamamasından ve insüline gerek duyan hücrelere optimum dağılım yapılamamasından dolayı kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Türkiye’de ortalama olarak 6 milyon kadar diyabet hastası bulunmaktadır. Çok yaygın görülen diyabet hastalığı sağlıklı beslenme ve spor ile hiç karşılaşmadan kişinin hayatını geçirebileceği bir rahatsızlıktır.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Çok su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, halsizlik, gözlerde bulanıklık ve unutkanlık diyabet belirtilerinden sadece bir kaçıdır. Bazı diyabet olan kişilerde hiçbir belirti görülmez. Bu kişiler rutin olarak yapılan tetkiklerde diyabet hastası olduklarını öğrenir.

Kimler Diyabet Riski Altındadır?

Diyabet hastalığı genellikle 45 yaşını geçmiş obez kişilerde görülmektedir. Fakat ailesinde diyabet hastalığı olan kişilerde de %20 oranında diyabet olma riski bulunmaktadır. İyi bir diyet ve düzenli bir şekilde spor yapıldığında bu risk tamamen ortadan kalkabilir.

Diyabet Hastalığı Genetik Midir?

Diyabetin bir miktar genetik olma olasılığı bulunmaktadır. Fakat tip 2 diyabette 1. dereceden yakın ailesinde diyabet hastası olan kişi yeme düzenini ve gün içinde hareketli bir yaşantı sürmeyi kendisine kural edinirse o zaman genetik olarak şeker hastalığından etkilenmeden hayatını geçirebilir.

Diyabet Hastalığı Hangi Organlara Zarar Verir?

Diyabet hastalığı diyabet olan kişi tarafından kontrol altına alınmazsa göz, kalp, böbrek ve vücuttaki damar sistemine zarar verilebilir. Çok ileri düzeyde dengesiz olan şeker seviyelerinde görülen organ kayıpları kontrol edilmiş şeker seviyesi olan hastalarda görülmemektedir.

Hiperglisemi Ve Hipoglisemi Ne Demektir?

Şeker yüksekliğinin adına hiperglisemi denilmektedir. Açlık şeker seviyesinin 126 mg/dl olması tokluk şeker seviyesinin ise 140 mg/dl olması demek kişinin şeker seviyesinin yükselmiş olduğunu gösterir. Düşük şeker seviyesi de açlık şekerinin ve tokluk şekerinin 80 ml/dl değerinin altında olmasına denilmektedir. Bu değerlerin altında şeker seviyesi ölçülen kişi şeker seviyesi düşük olarak kabul edilir.

Diyabetin Kesin Tedavisi Var Mıdır?

Diyabetin belirli tamamen iyi edici bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat tip 1 diyabette ve tip 2 diyabette son zamanlarda yapılan diyabet ameliyatları ile diyabet hastalarının %85 kadar bir oranı iyileşerek sağlıklarına kavuşmaktadır.

Etiketler: ,
Yorumlar