Reklamı gizle

Diyabet Hastalarına Stevia Bitkisi İle Kalorisiz Tatlı Keyfi

27 Aralık 2016
3.593

 diyabet-hastalarina-stevia-bitkisi-ile-kalorisiz-tatli-keyfi

Şeker hastalarının rahatlıkla kullanabilecekleri Stevia bitkisi normal işlenmiş şekerden 20 kat daha fazla şeker tadı içeriyor.

Fakat iyi olan tarafı kesinlikle stevia bitkisi şeker seviyesinde yükselme yapmıyor ve şeker seviyesinde yükselme yapmadığı gibi şeker hastalığına da iyi geliyor. Asıl vatanı Güney Amerika olan stevia bitkisi ülkemizde şeker otu olarak da anılıyor.

Bir çok özel tatlı firmaları tarafından şerbetli tatlılar üretildiği gibi, stevia bitkisinden her çeşit kuru tatlı yapmak da mümkün. Henüz işlenmediğinden dolayı şeker yerine kullanılırken çok az bir şekilde yeşil yapraklardan kullanarak tüketilen bu bitki, saksı içerisinde evde bile yetiştirilebiliyor. Türkiye’de Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde üretildiği gibi, birçok Karadeniz şehrinde de üretilmeye başlandı.

Çay Şekeri Yerine Stevia

Bazı diyabet hastaları çaylarına şeker koymaktan bir türlü vazgeçemiyor. Stevia bitkisi şeker seviyesini yükseltmediğinden dolayı stevia bitkisi çaylarda şeker tadı almak için de kullanılabiliyor. Her çeşit bitki çayında ve siyah çayda kullanılabilen setevia bitkisi çaylara aromatik bir tat ve koku da veriyor.

İşlenmiş şeker kullanımını çok yakın bir zamanda tamamen bitirmesi beklenen stevia bitkisi ot şeklinde bir görüntüye sahip. Yeşil yaprakları bulunan stevia bitkisi vatanı olan Güney Amerika’da neredeyse tüm yemeklerde tatlı niyetine kullanılıyor. Şeker kullanımını tamamen ortadan kaldıracağından dolayı beklenti stevia bitkisinin tamamen şeker hastalığını ortadan kaldırmasından yana.

Diyabet Hastaları Tatlı Yiyebilecek

Diyabet hastalarına tam bir müjde niteliğinde olan stevia bitkisi, bir çok diyabet hastası tarafından kullanılmaya başlandı. Tatlı yemenin keyfine vardıklarını söyleyen diyabet hastaları stevia bitkisinin çok daha fazla yayılmasını ve çok çeşit kalorisi çok az olan tatlılar üretilmesini bekliyor.

Stevia bitkisi şerbetli tatlılara ve kurabiye çeşidi tatlılara konulurken daha işlenmediğinden dolayı şu anda kaynatılarak stevianın suyu şerbet yerine kullanılıyor. Şimdilik kaynatılan sudan ne kadar yeşil bir şekerli su elde edilse de,  yetiştiricileri çok yakında stevia bitkisinin daha rahat kullanılabilmesi için girişimlerin başladığını kısa bir süre sonra aynı beyaz şeker gibi marketlerde satılabileceğini söylüyor.

Etiketler:
Yorumlar