Reklamı gizle

Diyabet Hastalığı Aslında Ne Demektir?

12 Mart 2017
4.549
diyabet-hastaligi-aslinda-ne-demektir

Diyabet aslında nedir

Diyabet vücutta yer alan şekerin bir formu olan glikozu doğru şekilde kullanılarak depolayamamasından kaynaklanan bir problemdir. Glikoz kişinin kan dolaşımına tekrar girmesi ve bu durum kişide bulunan kan glikoz seviyesinin çok fazla yükselmesine neden olur.

İki çeşit diyabet bulunmaktadır. Tip 1 diyabet türünde vücut hiç insülin üretmemektedir. İnsülin yediklerimizde yer alan glikozu enerjiye dönüştüren bir hormon türüdür. Tip 1 diyabet hastaları bu yüzden insülini, günlük iğneler ile beraber dışardan almak zorundadır. Bu tür diyabet hastalıkları çoğunlukla çocuklarda ya da genç yetişkin insanlarda görülse de her yaşta ortaya çıkmaktadır.

Tip 2 Diyabet hastalığı ise vücut yeterli düzeyde insülin salgılamadığı ya da insülini yeterli bir şekilde kullanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Tip 2 diyabet genel olarak 40 yaş üstü kişilerde, aşırı kilosu bulunanlarda ve ailesinde diyabet öyküsü yer alanlarda çıksa da günümüzde giderek yükselen oranda daha genç kişilerde özellikle ergenlerde de görülebilir.

Diyabet Nasıl Anlaşılır?

Diyabeti bulunan insanların sıklıkla görülen belirtilerden bazıları şunlar:

—Çok susama

—Devamlı olarak tuvalete gitmek

—Kilo kayıpları

—Aşırı görülen iştah

—Bulanık görüş

—Sinirlilik durumu

—El ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma

—İyileşmeyen yaralar

—Açıklanamayan yorgunluk

Bazı koşullarda ise hiçbir semptom görülmemektedir. Tip 2 diyabette böyle bir durum yalanmaktadır. Kişi aylarca, hatta senelerde diyabet hastası olduğunu bilmeden yaşamaktadır.

Kimler Diyabet İçin Risk Altındadır?

Herkes diyabete yakalanabilir. Yalnız, yakın akrabaları içerisinde diyabeti bulunanlarda hastalığın gelişme riski daha yüksek olmaktadır. Diğer risk faktörleri arasında ise yüksek kolesterol, obezite, yüksek tansiyon ve hareketsiz bir yaşam tarzı olabilir. Yaş ilerledikçe diyabet riski artar. 40 yaş üstü aşırı kilolu insanlarda diyabet gelişme riski daha fazla olmaktadır. Ayrıca gebeliği esnasında diyabeti çıkmış kadınların hayatlarının ileriki dönemlerde diyabet olma riski daha fazladır.

Ortaya Çıkabilecek Diğer Semptomlar

Diyabet tedavisinin iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni eğer doğru takip edilmezse diyabet uzun dönemde hayati risk gösterebilen komplikasyonlara sebep olabilir. Bunların arasında kalp krizi, körlük, inme, böbrek yetmezliği ya da ampütasyona kadar gidebilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Yorumlar