Reklamı gizle

DİYABETİK RETİNOPATİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

17 Şubat 2017
7.058

Diyabet beraberinde birçok hastalığa da sebep olur. Bu hastalıklardan biriside diyabetik retinopatidir. Kan şekeri düzensizliği sonucu ortaya çıkan gözün arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan sinir tabakasının hasar görmesi sonucu meydana gelen hastalığa diyabetik retinopati denir.

DİYABETİK RETİNOPATİ KİMLERDE GÖRÜLEBİLİR:

Özellikle 10 yıl ve üzeri diyabet hastası olanlarda, insüline bağımlı genç hastalarda,diyabete bağlı böbrek hastalığı olanlarda,hamilelikte diyabete yakalananlarda ve yüksek tansiyonu olanlarda görülme riski yüksektir. Kan şekerinizdeki düzensizlik,kan şekerinin bir yükselip bir düşmesi de retinopati için önemli sebeplerdendir.

Diyabetik retinopati iki evrede gerçekleşir:

1-nonpoliferatifdiyabetik  retinopati (yani erken evre): bu evrede gözdeki kan damarlarından kan sızıntısı veya sıvı halinde sızıntılar meydana gelir ve bu sızıntılar sinir tabakasının şişmesine sebep olur. Bu evrede kişinin bir şikayeti olmayabilir, kişi fark etmeyebilir. Ancak kişide zamanla;

BELİRTİLER:

*görmede bulanıklık

*renk görüşünde bozulma

*dalgalı görüş

*görüşte lekeler çizgiler

*zayıf gece görüşü

*görüşte koyu renkli ya da boş alanlar

*görme kaybı gibi belirtiler oluşabilir. Bu belirtilerin hiçbiri olmasada kişi eğer şeker hastası ise her 6 ayda bir göz muayenesine gitmelidir.

2-poliferatif diyabetik retinopati(bu da ileri evre): bu evrede de retinanın yeterince beslenememesi ve çok sayıda retina kan damarının tıkanması sebeptir. Retina yeni kan damarları oluşturup,oralardan beslenmeye çalışır fakat yeni oluşan anormal damarlar normal kan akımını sağlayamaz ve bu da kanama ve sızıntıya yol açar. Poliferatif diyabetik retinopati  vitre kanaması, neovasküler glokom,traksiyonlu retina dekolmanı şeklinde kendini gösterebilir.görme kaybı yaşanmadan erken teşhis konup lazer tedavisi uygulanmalıdır.

TEDAVİ YOLLARI:

*görme kaybını engellemenin en iyi yolu diyabetik retinopatinin erken tespit edilmesidir.

*ancak erken tespit yapılmamış ve diyabetik retinopatiniz oluşmuşsa en uygun tedavi yolu argon lazer tedavisidir.buradaki amaç anormal kan damarlarının kapatılmasıdır.tedavi birkaç seansta bitmektedir.bu tedavi yöntemiyle hastalık tamamen geçmez fakat ilerlemesi durdurulur.

*ileri düzey hastalar için de vitrektomi adı verilen cerrahi işlem uygulanır. Bu işlem ameliyathane ortamında gerçekleştirilir ve anormal damarlar tamamen alınır. Bu tedaviyle görme kaybı büyük ölçüde engellenir.

Şeker hastalarının yılda en az iki kez gözleri genişletilerek muayene olmaları şarttır. Diyabetik retinopati teşhisi konulan hastaların da daha sık muayeneye gitmeleri gerekir.

Yorumlar