Reklamı gizle

Diyabetliler Gece Terlemesinden Bu Öneriler İle Kurtulabilir

31 Aralık 2016
16.250

diyabetliler-gece-terlemesinden-bu-oneriler-ile-kurtulabilir

Geceleri birdenbire aşırı terleme nöbetleri Sizi uykunuzdan uyandırıyor mu? Aşırı terleme yüzünden pijama değişimi hatta yatak çarşaf değişimi yaşayanlardan mısınız? Gece Size bu sıkıntıları yaşatan şeker hastası olmanız ise Size birkaç ipucu verebiliriz:

Gece terlemelerinin altında yatan sebep hipoglisemi bir başka deyişle düşük kan şekeri olabilir. Üstelik bir de menopoz ya da andropoz dönemi yaşanıyorsa geceleri aşırı terleme yaşam kalitesini ciddi anlamda aşağıya çeken bir sorun olmaya başlar. Ancak bu gece terlemelerine diyabetin sebeep verdiği eşliğinde oluşabilecek baş ağrıları ve kabuslar var ise daha net ortaya çıkar. 

Diyabet, Şeker Hatalığında Gece Terlemeleri ile Baş Etme

Diyabet, Şeker Hastalığı ve Gece Terlemeleri: Kaçınılması Gerekenler

  • Gece yatmadan spor/egzersiz yapmak;
  • Kafeinli içecek ve baharatlı yiyecekler tüketmek
  • Yanlış ya da farklı miktarda insülin almış olmak
  • Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi
  • Rutinde yapılan egzersizlerde aşırı farklılık
  • Gece saatlerinde alkol tüketimi

Diyabet, Şeker Hastalığı Gece Terlemesine Karşı Önerilenler

Yatmadan önce mutlaka kan şekerinizi ölçtürmenizi öneririz.

Gece yatmadan hafif ve protein ağırlıklı beslenmek.

Fikir vermek için tüketeceğiniz ara öğün 30-60 gram protein 15-30 gram karbonhidrat içerebilir.  Karaciğer proteini çok yavaş işleyeceği için gece boyunca vücudunuza yeteri miktarda şeker yüklemesi sağlanmış olacaktır. Örnek olarak bir dilim tam buğday ekmeği üzerine sürülmüş organik fındık ezmesini verebiliriz. Böylece şeker hastalığı ve gece terleme sonucu doğal yollardan tekrar kontrolünüz altına girer.

Şayet yapılmaması altında sıralanan bazı şeyleri yapmışsanız düşük kan şekeri oluşmaması için – örneğin o gün aşırı hareket etmiş ve yorulmuşsanız- insülin ya da oral şeker ilacı alımınızı hekiminiz ile böyle durumlarda nasıl ayarlamanız gerektiğini mutlaka görüşmelisiniz. Gece terlemelerinizi böylece hekiminizin önereceği doğru ilaçlar ile giderme şansınız olabilir.

Düzenli olarak günün ortasında, örneğin saat iki buçukta mutlaka şekerinizi ölçün ve not edin. Böylece hangi farklı uygulamanın şekerinizi etkilediğini öğrenebilir, buna göre şeker hastalığını ve gece terlemelerini kendi kontrol altına alabilirsiniz.

Glükoz ölçüm monitörünüzü ve kan şekeri yükseltici ilaçlarınızı yakınınızda bulundurumanızı öneririz. Ne olur ne olmaz bir de baş ucunuzda biraz şeker bulundurabilirsiniz.

Aşırı terleme durumunuz var ise muhakkak hekiminizle bunu görüşmeli ve ilaçlarınızın düzenlenmesi konusunda yardım almalısınız.

Tüm bunların yanı sıra gece aşırı terlemelerde yardımcı olabilecek ve yaşam kalitenizi arttırabilecek çözümlerden önemli bir tanesi de Harmolance® Elegance Line Konfor Ürünleridir; Özgün ve benzersiz olan bu gecelik ve pijama patentli bir teknolojiye sahiptir ve aşırı terlemede tamamen kuru tuttuğu gibi, beraberinde gelen sıcak basmalarını daha az hissetmenize ve üperme de yaşıyorsanız bu durumu Size hafif bir ısı vererek daha kolay atlatmanızı sağlar. Gecelik, pijama ya da çarşaf değişimine gerek kalmadan uykuya çabucak dalabilirsiniz.  Kendi sıkıntılarına çare bulmak üzere bu ürünleri yaratan ve bir tıp doktoru ve kimya mühendisinin ortaklaşa ortaya koydukları bu çözüm ile rahat edebilirsiniz.

Kaynak: harmolance
Yorumlar