Reklamı gizle

Diyabetlilerin Uyması Gereken Beslenme Kuralları

1 Mayıs 2015
12.920

Şeker hastalığı bir beslenme bozukluğudur, bu bakımdan baş tedavi: Bozulan beslenme durumunu daha fazla bozulmadan, bilgili bir beslenme ile yavaş – yavaş normale sokmalıdır.

Şeker hastalığında dışarıdan iğne şeklinde verilen insülin bir nevi saman alevidir, tesiri gelip geçer. Asıl tedavi, hastanın kendi kendisinin yiyecekleri hakkında bilgi sahibi olması ve her gün kendini çalışma durumuna göre beslemesidir.

Diyabetlilerin uyması gereken beslenme kuralları

Diyabetlilerin uyması gereken beslenme kuralları

Şeker hastasıyım diye yağlı ve proteinli gıdaları fazla yemek, çıkar yol değildir. Et, yumurta ve süt fazla yenilince ilerde şeker hastasında gut ve damar sertliği kendini gösterir. Fazla yağ yemek ise hastanın aseton komasına girmesine yol açar. Şeker hastaları ağrı kesici, uyku verici ilaç alırsa, fazla tuzlu yerlerse, alkol kullanırlarsa durumları daha da kötüye gider. Zira bu maddeler, esasen yorgun olan karaciğeri, kalbi ve damarları harap eder.

Bu nedenlerle şeker hastaları belirli miktarda taze, temiz ve tabii şartlarda yetiştirilmiş sebze ve meyveleri yemelidirler. Böylece vücutlarında en az artık madde kalmış olur ve böbrekleri yorulmaz. Vücuda şeker veren gıdalarla, proteinli gıdalar ve yağlar vücutta en az artık madde bırakacak çeşitlerden seçilmelidir.

Bu arada sebze ve meyvelerin kabil olanları çiğ yenmelidir. Her öğün, yemekten 5-10 dakika önce bol miktarda limon ve zeytinyağı katılmış karışık mevsim salatası yemelidir. Bu çiğ salata tüm salgı bezlerini ve bu arada pankreas bezini çalıştırır ve insülin sarfını azaltırlar. Tüm salatalar yemekten önce yenmelidir. Çiğ sebze ve meyveler, şeker hastalarının susuzluğunu keser. Çiğ olarak yenilecek sebzeler tabii insüline havi tere, lahana, soğan gibi sebzelerden seçilirse daha iyi olur. Bu nevi salataları muntazaman yemek suretiyle hastalar insülin kullanımını bırakabilir veya çok azaltabilirler.

Şeker hastalan günde 40 – 60 gr. Kadar sorbitol veya früktoz isimli şekerden yiyebilirler. Çay, kahve ve tatlılarını bu şekerle yapabilirler. Bu şekerin kullanılması için insüline lüzum yoktur. Hastalara güç kazandırır.


• Şeker hastaları sarf edecekleri kadar gıda almalı. Ne fazla ve nede az almaları doğru olmaz. Her iki halde de zararlı olur.

• Günlük yiyecekler, şeker, yağ ve protein bakımından 3-5 öğüne eşit şekilde taksim edilmeli, her öğün hepsinden almalıdır.

• Kanda şeker seviyesi yükselmedikçe insüline ihtiyaç olmaz, bu nedenle şeker hastaları günlük yiyeceklerini azar – azar, fakat sık – sık yemelidir. Ayrıca her öğünde çeşitli saatlerde sindirilen gıdalar karıştırılarak yenmeli, böylece bir öğünde yenilen gıdalardan çeşitli saatlerde kana şeker geçer.

• Şeker hastaları için en mühim konulardan biri de kilolarını normalde veya onun altında tutmaktır. Zira şeker hastalarının çoğu şişman kişilerdir.

GIDA MADDELERİNİN SEÇİMİ

A. Karbonhidratlı (Şeker veren) gıdalar: Şeker veren gıdalar her derecedeki şeker hastası için mutlaka belirli miktarda alınmalıdır. Bu miktar 200 – 250 gr. Arasında oynar.

Şeker veren en önemli gıdalarımız: Hububat (buğday, pirinç, arpa, mısır, çavdar vs.). Bunların kepekli unundan yapılmış ekmek veya makarna yenmeli. Kepekli unların kullanım 2 yarar sağlar:

• Bunların hazmı uzun sürede olur ve kana şekerleri yavaş geçer.

• Bol B vitaminini ihtiva ederler.

Beyaz un ve şeker vücutta fazla insülin sarfına sebep olurlar, ayrıca B vitaminleri ve mineral tüketimine neden

olurlar. Bu bakımdan şeker hastaları bunları yememelidir.


Vücuda şeker veren diğer gıdalar:
Bakliyat olup bunlar nohut, fasulye, mercimek ve soyadır. Sebzelerden de enginar, yerelması, hindibayı şeker hastalan istedikleri kadar yiyebilirler. Her mevsimin kendine öz çiğ sebze ve meyveleri yenilerek aseton artması ve koma önlenebilir.

B. Proteinli gıdalar: Şeker hastaları vücutta az artık madde bırakan proteinli gıdaları seçmelidir. Proteinli gıdalar, hayvansal olanlar: Etler; dana, sığır, piliç, yağsız taze balık. Süt, yoğurt, beyaz peynir, Yumurta.

Bitkisel proteinler: Bakliyat (nohut, mercimek vs.). Kuru yemişler ve hububat.

Şekerliler en iyi proteini; süt, yoğurt, beyaz peynir ve haftada 2 yumurtadan alabilirler. Soya fasulyesi de iyi bir protein kaynağıdır. Kuru yemişlerden; Antep fıstığı, çam fıstığı, ceviz, fındık iyi gıdalardır, bunlardan günde yarım ile bir fincan kadar yemek aralarında yenilebilir.

Günde 2000 kalori alacak bir kimse 60-70 gr. Protein almalı daha fazla kalori alacak hasta 90 -100 gr. protein alabilir.

C. Yağlar: Kimyevi işlem ve sıcaklık görmeden elde edilmiş yağlar tercih edilmeli, günde yenilecek yağ miktar:

40-50 gr. Ayçiçeği veya mısır yağı.

10 gr. Çiğ taze tereyağı.

10 gr. Köy zeytinyağı (Karaciğer için çok yararlıdır)

Diyabetlilerde Çalışma Şeklinin Ayarlanması: Şeker hastaları düzenli olmak şartı ile hafif ve ağır her işte çalışabilir. O günkü çalışma derecesine göre gıda miktarını ayarlamalıdır. Süratli hareketlerden ve çalışmalardan sakınmalıdır. Bu hususta geniş bilgi yukarıdaki kısımlarda verildi.

Geleneksel Sağlık Kaidelerine Uyma: Başta cilt temizliği olmak üzere genel sağlık kaidelerine uymalı. En ufak rahatsızlık ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Psikolojik Tedavi: Şeker hastalığı, hastanın sinir sistemini yıpratır, bu nedenle şeker hastaları sinirli olurlar. Etrafındakiler bunu iyi anlamalı ve şeker hastasını hoş tutmaya çalışmalıdır. Hasta sinirlerini yıpratıcı olaylardan, yerlerden kaçınmalıdır. Rahatlık veren kimselerle konuşmalı. Güldürücü film ve tiyatrolara gitmelidir.

 

Yorumlar