Reklamı gizle

Eklem ağrısı ve mafsal iltihabına iyi gelen baharatlar

28 Aralık 2016
3.268

Yemeklerinizi ve içeceklerinizi tatlandırmak için kullandığınız bazı baharatlar ve onlardan elde edilen yağlar eklem ağrısı ve mafsal iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Karanfil

eklem-agrisi-ve-mafsal-iltihabina-iyi-gelen-baharatlar

Karanfili yemeklere ve içeceklere ekleyebileceğiniz gibi karanfil yağıyla ağrılı eklemlere msaj yapabilirsiniz. Karanfilde bulunan öjenol ağrı kesici özelliğiyle biliniyor.
Karanfil yağı romatizma ağrısı, osteoartrit, gut ve fibromiyalji dahil olmak üzere pek çok ağrı türünün tedavisinde etkili.
Hassas bir cilde sahipseniz kullanmayın!

Zencefil

eklem-agrisi-ve-mafsal-iltihabina-iyi-gelen-baharatlar-2
Zencefil yağını topikal olarak eklemlere uyguladığınızda, zencefil kan dolaşımını tetikliyor, ağrıyı hafifletiyor. Aynı zamanda fibromiyalji kaynaklı kas ağrısını da rahatlatıyor.
2 damla zencefil yağıyla başka bir taşıyıcı yağı karıştırıp ağrılı bölgeye uygulayın. Önerilen miktardan fazla kullanmayın! Hassas bir cildiniz varsa kullanmaktan kaçının!

Muskat

eklem-agrisi-ve-mafsal-iltihabina-iyi-gelen-baharatlar-3

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada muskatın eklem ağrısı ve şişliği azalttığı görüldü. Muskatı içeceklerinize ekleyebileceğiniz gibi kurabiyelerde de muhteşem olacak.
Muskatta bulunan alkaloidler yüksek dozlarda alındığında toksik olabilir. Muskat ekstresini paketteki kullanım şekline uygun olarak kullanın. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Nane

eklem-agrisi-ve-mafsal-iltihabina-iyi-gelen-baharatlar-4

Doğal bir analjezik olan nane ağrıyı ve iltihabı azaltır. Bir damla nane yağı eklemlere uygulandığında yoğun bir serinletici etki yaratır.
Nane yağı, yemeklerde kullanılan nanenin aksine oldukça güçlüdür. Gözle temasından kaçının ve kullandıktan sonra hemen ellerinizi yıkayın!
Kaynak: Pembenar
Yorumlar