Reklamı gizle

Fazla Kilolarınızı Vererek Diyabetten Kurtulabilirsiniz

3 Ocak 2017
2.248

fazla-kilolarininizi-vererek-diyabetten-kurtulabilirsiniz

Tip 2 diyabet olarak bilinen şeker hastalığı diyabetin bir çeşididir. Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşını aşmış olan obez kişilerde bulunmaktadır.

Diyabet hastalığının herkes tarafından bilinen fazla kilolar yüzünden işlem yapamayan pankras yüzünden olduğu bilinmektedir. Obez kişilerde mevcut kilonun vücut kitle indeksine uydurulması ile diyabet tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Vücut kitle indeksi bazı kişilere göre zor hesaplanıyor olması sebebi ile bu hesap boy ve kilo orantısını tam olarak eşitleyerek de yapılabilir. Yani boyunuz 1. 65 ise kilonuz da tam boyunuza eşit olarak 65 kilo olmalıdır. Bu orantıyı tutturduğunuzda pankreas çevrenizde ve vücudunuzda fazla yağlanma tamamen gidecek ve şeker seviyeniz çok hızlı bir şekilde düşecektir.

Beslenme Çeşidine Dikkat Etmek

Fazla kilosu olmayan kişilerde de ortaya çıkabilen şeker hastalığı için uzmanlar tarafından, kiloya bağlı olmayan şeker hastalığının glisemik indeksi yüksek yiyecekler ve kalori değeri yüksek yiyeceklerle beslenen kişilerde görüldüğü söylenmektedir. Yani çok fazla yemek tüketmek kilo alınsa da alınmasa da sakıncalıdır.

Yenilen gıdaların hepsinde mutlaka kalori hesabı ve glisemik indeks hesabı yapılarak tüketilmelidir. 40 yaşını aşmış kişiler fazla yağlı ve şekerli gıdalar tüketmemeli tuz tüketimine de çok dikkat etmeleri gerekmektedir. 60 – 80 kilo aralığındaki kişiler için günde 1600 kalori tüketmek yeterlidir. Yemek yeme hızı ve yenilen gıdaların glisemik indeksi de oldukça önemlidir.

Akşam Yağlı Ve Karbonhidratlı Yemekler Tüketmemek

Akşam yemeğini çok geç saatlerde yemek ve bu yemekleri çok yağlı ve karbonhidratlı tüketmek hem kalbe hem de pankreasa baskı yapmaktadır. Kalp krizi geçiren bir çok kişi ağır akşam yemeklerinden sonra kalp krizi geçirmektedir. Şeker seviyesi akşam yemeğini ağır tüketen kişilerde sabah ölçüm yapıldığında çok yüksek çıkmaktadır.

Şeker hastalığı kontrol altına alındığında aslında korkulacak bir hastalık değil, tedavi sürecine başarılı bir şekilde devam edildiğinde tamamen ortadan kalkabilen bir hastalıktır. Fakat şeker hastalığında yeme içme orantısını iyi dengelemeli sık sık yiyerek azar azar tüketmeye dikkat ederek beslenmelidir. Gün içinde mutlaka vücut kilo orantısına göre su tüketimi mecburidir.

Etiketler: , ,
Yorumlar