Reklamı gizle

Genel Olarak Belirti Göstermeyen Sinsi Hastalık Hepatit C Nasıl Bulaşır?

21 Aralık 2016
1.772

hepatit-c-nasil-bulasir

Hepatit- C genel olarak belirti göstermeyen bir hastalık olduğu için kişilerin kendilerinin tanı koyması güç olmaktadır. Ancak yapılan birçok kan testinde kişilerin hepatit- C olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Hepatit- C kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla hepatit- C bulaşmasında kişilerin kan temasında olup olmaması oldukça önemlidir. Peki, hepatit- C hastalığını bulaştıran etmenler nelerdir?

Öncelikle hepatit- C tanısı bulunan kişilerin kullandığı özel eşyaları kullanmamaya özen gösterilmelidir. Örneğin erkekler için tıraş bıçağı bu konudaki en tehlikeli eşyalardan biridir. Özellikle erkek kuaförlerindeki tıraş bıçaklarını kullanmamaya özen gösterilmelidir. Yine herhangi bir kişiye yapılmış enjeksiyon iğnesi tekrar başka bir kişiye yapılmalıdır. Oldukça risk teşkil eden bu durum kişilerin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olacaktır.

Hepatit- C hastalığının bulaşmasındaki etken kan olduğu için, anne karnındaki çocuğa da geçme ihtimali oldukça fazladır.

Anne çocuğa gebe iken çocuğa geçebileceği gibi doğum esnasında da hepatit- C bulaşma ihtimali vardır.

Bir başka unsur ise cinsel ilişkidir. Kişiler birden fazla partnerle cinsel ilişkiye giriyorlarsa mutlaka korunma yoluna gitmelidirler. Tek eşli bir cinsel hayatta kişilerin hepatit- C hastalığına yakalanma ihtimali düşükken çok eşli bir cinsel hayatta bu oran oldukça fazladır. Dolayısıyla bu türden çok eşli cinsel hayata sahip kişiler cinsel ilişkilerinde mutlaka prezervatif kullanmalıdırlar. Böylelikle hepatit- C hastalığına yakalanma riski ortadan kalkacaktır.

Hepatit- C eski zamanlarda organ nakli sırasında da hastalara geçebilmekteydi. Fakat günümüz şartlarında artık bu tür işlemlerde hepatit- C gibi hastalıkların kontrolü yapılabilmektedir.

Dolayısıyla teknolojinin ilerlemesi ile hepatit- C hastalığının bulaşma riski azaltılmıştır.

Genel olarak şunlar söylenebilir ki hepatit- C hastalığından korunmak tamamen kişilerin kendi ellerindedir. Bu nedenle tırnak makası, tıraş bıçağı gibi kişiye özel eşyaların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca cinsel ilişki konusundaki hassasiyeti de göstermeleri gerekmektedir. Hepatit- C hastalığı hakkında bilgi almak için tıp merkezlerine gidilebilinir. Böylelikle hastalığın ne olduğu ve nasıl bulaştığı yönünden bilgi alınarak hastalığa karşı korunma sağlanabilinir. Hepatit- C nin bir kan yoluyla bulaşan hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu bilgi dikkate alınarak başka kişilerle kan yoluyla temastan kaçınılabilir. Böylelikle sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

Kaynak: Nasılkolay
Yorumlar