Reklamı gizle

Gizli şekerin belirtileri nelerdir?

17 Mart 2017
10.743

Gizli şeker hastaları, diyabet sorunu bakımından yüksek risk grubunda bulunmaktadır. Bu hastalığının, şeker problemine dönüşme olasılığı göz önünde tutularak gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Fazla kilosu yer alan hastaların normal kiloya düşebilmesi, sağlıklı bir beslenme programına sadık kalabilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması gizli şeker sorunun, diyabete dönüşme ihtimaline karşı alınacak olan önlemlerden bazılarıdır.

Gizli Şeker Ne Demektir?

Gizli şeker sorunu, açlık durumunda kan şekeri normal durumdayken tokluk durumundaki kan şekerinin normal bulunan değerlerden farklı olmasıyla kendini belli etmektedir. Gizli şeker hastalığı teşhisi yapabilmek için açlık kan şekeri değerlerine bakılması bazı durumlarda yeterli olmamaktadır. Daha çok karbonhidratlı, yağlı ya da şekerli besinlerin alınmasının hemen sonrasında yapılan testler daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Şekerin Belirtileri

Gizli şeker şüphesi uyandırmış olan semptomların başında, ara öğünlerin ardından hissedilen yorgunluktur. Kan şeker değerlerinin normal olmayan yükselişine bağlı olarak baş gösterebilme yorgunluk hali ve uyuklama bu konuda gizli şekerin başlıca belirtileri arasındadır.

— Daha çok baş, boyun ve ense bölgelerinde kendini göstermeye başlayan terlemeler ve kontrol edilemeyen ani öfkelenme sorunları da görülen belirtiler arasındadır.

Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri

— Normal durumdan fazla alınmış olan kilolar ya da insana bağlı olarak kilo kayıpları da gizli şeker sorununun belirtisi olmaktadır.

— Gizli şekere yakalanma durumu kalıtsal mirasa da bağlı olduğu söylenebilmektedir. Anne ya da babada şeker hastalığı veya gizli şeker problemi bulunuyorsa gerekli tetkiklerin uygun periyotlarda yaptırılması faydalı olabilmektedir.

Gizli Şeker Hastalığının Tedavisi

Gizli şeker hastalığı sorunu şeker hastalığı kadar tehlikeli yer almasa da hastanın gerekli önlemleri alması ve tedavi süreçlerini anında başlatması gerekir.

Beslenme Süreci

Doğru şekilde beslenmenin gizli şeker hastalığı tedavisi içerisinde büyük rol oynadığını söylemek mümkündür. Karbonhidratlı bulunan besinlerin ölçülü bir şekilde alınabilmesi ve vücuttaki şekerin bu şekilde dengede tutulması gerekmektedir. Beslenmede sebze ve meyve ağırlıklı besinlerin tüketilmeli, bu besinlerinde kabukları ile birlikte alınması gerekmektedir. Beslenme programlarının kişiyi çok aç bırakmayacak durumda ara öğünlerle desteklenmelidir. Uzun süre açlık hissetmeye başlayan vücut, şekere duyduğu ihtiyacı hissedecektir. Bu durum tedaviyi olumsuz etkileyebilir.

Yorumlar