Reklamı gizle

İNSÜLİN TEDEVİSİNİN YAN ETKİLERİ !

5 Ocak 2015
75.783

Bazı hastaların vücudu uzun etkili insülini zor kabul eder, hayli rahatsızlıklar geçirirler.
Bazı hastalar normal veya uzun etkili insülinin her vuruluşunda saatlerce sinirli olurlar, kaşıntı ve yanma gösterirler. Bazen iğne yerinde iltihaplanma gibi bir durum meydana gelir. Bazen iğne yerinde yağ düğümleri oluşur.

Bazı hastalar da insülin kol-bacak eklemlerinde, bağırsak iç yüzeyinde, bronşlarda ödeme (Şişmelere) neden olur ve hasta astım krizi geçirir.

İnsülin kullanmanın zararları var mıdır?

İnsülin bazen iç organlarda kanamalara yol açar, bunlarda: kan kusma, kan işeme, göz kanamaları, beyinde kanamalar olur. Bu kanamaların tekrarı hastayı ölüme sürükleyebilir.

Kalpte ve yüzde de ödem olabilir. Ayrıca orta yaşlı şekerliler de regl’ler düzensiz hale gelir.

İnsülinin ihtiyaçtan fazla olması kalp yetersizliği yapar. Şeker aniden normalin altına düşerek komaya sokar.

Şekerin aniden ve sürekli normalin altına düşmesi sinirleri çok sarsar. Vücut katılaşır, sara krizi gibi titremeler olur, Bazı hastalarda; kaslarda güçsüzlük ve zayıflama, bir yanda veya her iki yanda geçici veya kalıcı felçler meydana gelebilir. Bazı hastalarda da kasılma ve çene kilitlenmesi olur.

İnsülin tedavisinin yan etkileri

• Düşünce sisteminin karma karışık olması;

• Ruhsal çöküntü;

• İç sıkıntısı;

• İnsanlara ve olaylara karşı menfi bir huy edinme

• Yemeklerden tiksinme

• Yaptığı birçok şeyi unutur, unutkanlık gelir (sara benzeri hal alır, geçenlerden haberi olmaz).

Dr.Zaim; ´Şekeri düşen bazı hastaların yarı çıplak, deli gibi dışarılarda gezindiğini, ne söylediklerini bilmediklerini, bazılarının şuurunu kaybederek kendilerini yüksek katlardan attıklarını, Bazılarının pastanelere hücum ederek pasta yediklerini çok gördüğünü söylemektedir. Bazı hastalarda insülin tedavisi sürekli uyuma hissi yaratır.

 İnsülin tedavisinde sık rastlanan arıza: Şeker düşüklüğünden komaya girmedir. Bilhassa uzun etkili insülinlerle meydana gelen koma daha tehlikelidir. Hastaya komayı geçirici şeker şurubu hemen verilmezse durumu tehlikeli olur. İnsülin tedavisindeki ayarsızlık göz retinasında kanamalara, kalp rahatsızlıklarına, kalp krizlerine neden olabilir.

İnsülin tedavisi görenlerin çoğunda şeker düşüklüğü hissettirmeden zararını yapar. Modern tıp insülin tedavisi geçici bir garanti olup zamanla vücudun, fiziksel ve ruhsal yıpranmasına neden olur diye bildiriyor.

Bir de şekerin sürekli yüksek olması ve bunu düşürmek için fazla insülin kullanılması karaciğeri yorar ve karaciğerde düzelmesi imkanı olmayan rahatsızlıklara yol açar.

     İnsülin tedavisi ile beslenme ve çalışma durumunun dengeli ayarlanamaması gibi nedenlerden, verilen insülin etkisi yetersiz kalabilir.
Nadir olarak hastada insüline karşı antikor meydana gelir ve insülin etkisi bunlarda zamanla azalır. Bu durumda sığır insülini yerine domuz veya başka bir hayvandan elde olunan insülin kullanılarak etki sağlanabilir.

AĞIZDAN ALINAN ŞEKER DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR

Bilindiği gibi insülin ancak iğne şeklinde kullanılabilmektedir. Yıllardır şeker hastalarınca ağızdan alınabilecek ilaçlar aranmış ve 30 yıla yakın bir zamandır böyle ilaçlar da bulunmuştur, şekerlilerin hizmetine verilmiştir. Ağızdan alınan ilaçlar 2 grupta toplanır. Bunların cinsini ve günlük alınacak dozunu doktorlar ayarlar.