Reklamı gizle

KADINLAR AVOKADO VE GERÇEK ZEYTİN YAĞI TÜKETTİĞİNDE !

5 Mart 2017
1.178

Hurafe değil bilimsel gerçek! Tüp bebek tedavisi gören kadınların avokado ve gerçek zeytinyağı tükettiğinde çocuk sahibi olma şansı tam 3 kat artıyor…

Son yıllarda ülkemizde popülerliği artan tropik meyvelerden avokado, bebek yolunu da açıyor. Bu mucizevi meyvenin etkisi Üreme Merkezi uzmanlarınca kanıtlandı. Merkezde tüp bebek tedavisi gören 147 kadını kapsayan bilimsel araştırmada, avokado ile beslenen kadınların gebelik şansının 3 kat daha yüksek olduğu görüldü. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yağlarla tüp bebek tedavisini ilişkilendiren çalışmaya dair şu bilgileri verdi:

AKDENİZ DİYETİ YAPIN

“Akdeniz diyetinin bir parçası olarak tüketilen bazı gıdalardaki yağlar, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda başarıyı arttırıyor. Zeytinyağı, ay çiçek yağı, fındık ve tohum yağı gibi tekli doymamış yağ içeren diyetlerin, anne olma açısından çok faydalı olduğu görülmüştür. Bu yağları bol miktarda tüketenlerin bebek sahibi olma oranları, az miktarda tüketenlere göre 3.4 kat daha fazladır. Tekli doymamış yağlar açısından en zengin gıda avokado ve zeytinyağıdır. E ve C vitamini açısından da zengin olan avokadoyu bebek isteyen tüm kadınların tüketmesi şarttır.”

TEREYAĞI VE KIRMIZI ET

Tereyağı ve kırmızı eti fazla tüketen kadınların ise tüp bebek tedavisi sırasında toplanan kaliteli yumurta sayısının düşük olduğunu söyleyen Dr. Görgen, “Kalbi koruduğu bilinen tekli doymamış yağların vücudun iltihabi durumunu azaltarak ve insülin duyarlılığını değiştirerek doğurganlığı artırdığı düşünülmektedir” diye konuştu. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, sağlıklı beslenmesi ve mutlaka stresten uzak durması gerekiyor. Tıbbi yöntemler sayesinde de hayaller gerçek oluyor.

KAHKAHA AT BEBEĞİ KAP

Tüp bebek tedavisi sürecinde yapılan araştırmalar şaşırtıyor. Öyle ki, embriyo transferinden sonra palyaçoların şovunu izleyen kadınların yüzde 36.4’ünün hamile kaldığı görüldü. Palyaçoları izlemeyen kadınlarda ise gebelik oranı yüzde 20.2 olarak gerçekleşti. Dr. Betül Görgen, bu durumu, kahkaha atıp mutlu olmaya bağladı. Stresin gebeliği her koşulda olumsuz etkilediğini söyleyen Dr. Görgen, “Embriyo transferinden önce stresi azaltmak için yapılacak akupunktur, hipnoz gibi uygulamalar da başarıyı arttırabilir” dedi.

ÖĞRETMENLER ÇOK ŞANSLI

Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı şansı öğretmenlerde görülüyor. Uzun yaz tatili, arkadaşlarla görüşmeler ve geziler sonucu azalan stres başarıyı artırıyor. Öğretmenlerin diğer meslekten olan kadınlara göre, tüp bebekle gebe kalma konusunda 6 kez daha şanslı olduğunu söyleyen Dr. Betül Görgen, şöyle devam ediyor: “Kadın bankacıların ve bilgisayar mühendislerinin tüp bebekte başarıya ulaşma şansı yüzde 60 daha az. Öğretmenler ise genellikle yaz tatili sırasında tedaviye başlıyor ve bu süreçte hamile kalabiliyor. Bu da stresten arındıklarında hayallerine daha çabuk yaklaştıklarını gösteriyor. Eğitim, satış ve halkla ilişkiler alanında çalışan kadınların da tüp bebekte şanslı olduğu görülüyor.”

BİRİNCİ ÇOCUK TÜP DİĞERLERİ DOĞAL

Dünyada nerdeyse her 7 çiftten 1’i kısırlık sorunuyla karşı karşıya kalıyor ve bu nedenle tüp bebek tedavisi görüyor. Tüp bebek tedavisi gören kadınların yüzde 29’u tedaviyi takip eden 6 yıl içinde doğal yollardan gebe kalıyor. Dr. Betül Görgen, “Tüp bebek tedavisi olumlu ya da olumsuz olsun; sonrasındaki 6 yıllık periyotta kadınların kendiliğinden gebe kalma şansının yüzde 30 arttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır” diyor.

Kaynak: Takvim

Yorumlar