Reklamı gizle

Kakanızı Oturarak Değil de Çömelerek Yapmanın Çok Daha Sağlıklı Olduğunun 7 Maddede İspatı

30 Ekim 2015
7.530

İnsanoğlu binlerce yıldır bağırsaklarını çömelerek boşaltmıştır. Klozetle birlikte geliştirdiğimiz yeni dışkılama alışkanlığı ise pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. İşte o hastalıklar ve bu durumu değiştirmek için yapabilecekleriniz:

1. Klozete oturarak ihtiyaç gidermenin bazı hastalıklara davetiye çıkardığı kanıtlanmıştır.

“Journal of Medical Sciences” (Tıp Bilimleri Bülteni) isimli bir dergide yayımlanan çalışmaya göre, bağırsaklarımızı klozete oturarak boşaltmak şu tarz hastalıkların birincil sebebi:

  • Hemoroid (Basur)
  • Bağırsak iltihabı
  • Kolon kanseri
  • Pelvik bölge hastalıkları
  • Crohn hastalığı

Bilim insanlarının ifadesine göre: “Bağırsak hastalıklarının görülme sıklığı (hemoroid, kabızlık, apandisit, polip, ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu) Güney Afrikalı beyaz erkeklerde ve zengin Avrupa ülkelerinde yaşayan erkeklerde aynı seviyededir. Geleneksel bir yaşam sürmeye devam eden kırsal bölge insanlarında ise oldukça seyrek görülen ya da hiç bilinmeyen hastalıklardır.”

2. Modern tuvaletler hemoroid oluşumuna sebep olur.

Hemoroid genellikle bağırsağın alt kısmında ve anüste bulunan iltihaplı bir damar nedeniyle ortaya çıkar. Ancak, aynı zamanda dışkısı daha sert olan insanlarda dışkılama sırasında kasları zorlamak da hemoroide sebep olabilir. Oturma pozisyonu daha zayıf ve yavaş bir dışkılamaya sebep olur ve kasları daha fazla zorlamayı gerektirir. Öte yandan, bağırsakları çömelmiş pozisyonda boşaltmak daha hızlı ve kolaydır ve neredeyse hiç zorlama gerektirmez.

3. Bağırsak iltihaplanmasını daha da kötüleştirir.

Dahası, oturma pozisyonu, tam dışkılamayı engelleyen Puborectalis kasının sıkılaşmasına yol açar. Bağırsaklarda kalan dışkı enfeksiyon oluşumu, iltihaplanma ve hatta kansere sebep olabilir. Crohn sendromu, bağırsak iltihaplanması hastalıkları grubuna aittir. Bu sendrom, bağışıklık sisteminin sindirim sistemine saldırdığı otoimmün bir hastalıktır.

4. İdrar enfeksiyonlarına sebep olur.

Çömelme pozisyonu idrar boşaltma için de önerilen bir pozisyon. Örneğin, kadınlar bu pozisyonda idrarlarını daha rahat boşaltabiliyorlar. Oturma pozisyonu ise, idrar torbası hiçbir zaman tamamen boşalmadığı için, idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilecek bakterilerin üremesine sebep olur.

5. Kalp hastalıklarına da sebep olabileceği belirtiliyor.

Oturma pozisyonunda dışkılamanın kalp krizi ve felce yol açabileceği de biliniyor. Pek çok kalp krizi ve ölüm, kişi banyodayken gerçekleşiyor. İsrailli doktor Berko Sikirov, oturma pozisyonunda dışkılerken kasları aşırı zorlamanın sonuçlarını 20 yıl boyunca araştırmış.

6. Regl problemleri ve Toksik Şok Sendromu.

Fizyolojik ihtiyaçları çömelme pozisyonunda giderme pelvisin baskı yapmasına sebep olur. Bu idrar torbasının kolayca boşalmasını sağladığı gibi, regl döneminde rahimden gelen kanın da rahatça dışarı atılmasını sağlar. Diğer yandan oturma pozisyonunda aynı doğal baskı oluşmaz ve adet kanının bir kısmı içeride kalır. Kanın içeride daha uzun süre kalması Stafilokokkus Aureus gibi bakterilerin üremesine ve dolayısıyla Toksik Şok Sendromu’na sebep olabilir.

7. Japonlar hala ihtiyaçlarını çömelerek gideriyorlar.

Japonya’nın bir teknoloji devi olduğu malum, ancak özellikle yaşlı kesim olmak üzere, ülkede hala her banyonun temel bir parçası olan alaturka tuvaleti tercih ediyorlar. Çömelme pozisyonunun sağlığa olan faydaları bir yana, Japonlar bu pozisyonu daha çok kendilerine zaman kazandırdığı için tercih ediyorlar.

Bu duruma çözüm olarak çömelme sandalyesi kullanabilirsiniz.

Çömelme pozisyonunda ihtiyacınızı gidermek için, klozete otururken bacaklarınızın altına özel bir çömelme sandalyesi koyun.Kaynak: Onedio
Yorumlar