Reklamı gizle

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

14 Nisan 2017
2.050

Görüntüsünün keçilerin boynuzuna benzetilmesinden dolayı bu ad ile bilinen bitki, Akdeniz ülkelerinde bol miktarda yetiştirilmektedir. Kıbrıs’ta da yetiştirilmekte olan enerji deposu bitki, ülkemizde tanınan ve sevilen bitkiler arasında yer aldığı bilinmektedir. Doğadan toplandığı gibi aynı zamanda hem aktarlarda hem de marketlerde satışa sunulmaktadır.

Uygun satış fiyatları ile herkesin ulaşabileceği keçiboynuzu genellikle kuru hali ile tanınmaktadır. Birçok hastalıkta şifa niyetine bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılsa da hastalanmadan önce tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Birçok hastalığa karşı koruyucu olmasından dolayı özellikle kış aylarında düzenli tüketilmesi gerekmektedir.

Kurutularak sıklıkla tüketilen keçiboynuzunun taze iken tadı tatlıdır. İçerisinde şeker adı ile bilinen bir sıvı vardır ve emilerek tüketilmektedir. Boyları 4 ila 6 metre arasında değişen ağaçlarda yetişmektedir.

Keçiboynuzu İçerisinde Yer Alan Vitamin ve Mineraller

Besin değerleri açısından oldukça zengin bir bitki olması ile tanınmaktadır. İçerdiği şeker ile vücuda enerji vermekte oldukça başarılı olan keçiboynuzu, içerisinde çok sayıda elementi bir arada bulundurmaktadır. Böylece sağlık üzerinde genel anlamda koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir.

A ve C vitaminlerinin de içerisinde bulunduğu keçiboynuzu karbonhidrat, yağ ve sodyum bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Birçok mineral ve elemente sahip olan besin değerleri içinde selenyum, potasyum ve magnezyum ön plana çıkmaktadır. İçerdiği elementler sayesinde sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir.

Keçiboynuzunun İyi Geldiği Hastalıklar

Çoğunlukla kış aylarında tüketilen keçiboynuzu, birden farklı şekilde tüketilebilmektedir. Sıklıkla bronşit ve astım atakları gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan kişiler tarafından tüketildiği bilinmektedir. Soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarında keçiboynuzu tüketimi hastalık şikayetlerini azaltıcı ve rahatlatıcı etki oluşturmaktadır. Düzenli kullanıldığında hasta olmadan önce de vücutta bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, hastalıklardan koruyucu kalkan oluşturmaktadır.

Antioksidan yapısı ile metabolizmanın güçlenmesinde, buna bağlı olarak hastalıklar ile mücadelede önemli rol oynamaktadır. Bilimsel bir kanıtı bulunmasa da halk arasında kolesterole iyi geldiği düşünülmektedir. Bazı çalışmalar sonucunda hiper kolesterol rahatsızlığında tedavi amaçlı keçiboynuzu kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.

İçerisinde bulunan beta-karoten maddesi vücuttaki serbest radikalleri iyileştirici etki oluşturmaktadır. Aynı zamanda lif bakımından zengin olan bu bitki tüketildiğinde midenin de hastalıklara karşı güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonlarında, iyileştirici olarak kullanılırken düzenli tüketildiğinde de bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan keçiboynuzu, ishal probleminde anlık bir etki oluşturduğundan hem yetişkinler hem de çocuklar için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kanser riskine karşı en iyi koruyuculardan bir tanesi de keçiboynuzudur.

Özellikle akciğer kanserinden korunmak için antioksidan özelliği ile vücutta temizlik yaparak riskleri en aza indirmektedir. Kişilerin vücutlarının savunma mekanizmasının zayıf düşmesine neden olan ölü hücrelerin canlanması ve hücrelerin onarılması için de keçiboynuzu tüketimi tavsiye edilmektedir.

Üst Solunum Yolu Rahatsızlıkları İçin Kullanım Şekli

Kış aylarında keçiboynuzuna gösterilen ilgi artmaktadır. Özellikle hastalıklara bağlı gelişen şiddetli öksürük problemine karşı etkili iyileştirici bir rolü bulunmaktadır. Doğal bir antioksidan özelliği taşıyan keçiboynuzu öksürükle beraber, grip, nezle gibi rahatsızlıklarda vücudu rahatlatıcı etki oluşturmaktadır. Aynı zamanda soğuk havalarda ve kış aylarında düzenli tüketimi vücudun hastalıklara karşı direncini de artırmaktadır.

Astım hastaları için tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemlerinin ilk sırasında yer almaktadır. alerjik hastalıklarda solunum yolundaki zararlı bakteriler ile savaşarak solunumun rahatlamasını sağlamaktadır. Astımdan kaynaklı solunum tıkanıklıklarını ciddi ölçüde rahatlatıcı etki oluşturmaktadır.

Kalp Damar Dostu Keçi Boynuzu

Keçiboynuzu, güçlü bir antioksidan olması sebebiyle birçok hastalığa karşı hem iyileştirme hem de vücudu koruma etkisi yaratmaktadır. Kalp damar hastalıklarına yol açan nedenler üzerinde de iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda kan temizleme özelliği ile de damar sıkışması, kalp hastalıkları riskini en aza indirmektedir.

Keçiboynuzunun Sağlığa Diğer Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen keçiboynuzu kemik erimesi hastalıklarını tedavi etmese de, riskleri en aza indirmede etkin rol oynamaktadır. Çocuk yaşlardan itibaren sağlıklı bir iskelet yapısı için düzenli tüketilmesi önerilmektedir. Çocuklar için birçok faydası olan keçiboynuzu, küçük yaştaki çocuklara da düzenli verilmelidir. Özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışması ve zeka gelişimi için oldukça faydalı bir bitki olduğu bilinmektedir.

Sperm azlığı, iktidarsızlık gibi cinsel sağlık problemlerine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinde keçiboynuzu yaygın olarak kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi Kullanımı ve Yararları

Cinsel yöntem problem yaşayan birçok kişi keçiboynuzu pekmezi tüketmektedir. Özellikle erkeklerde sık rastlanılan sperm problemlerinde bu pekmez tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda solunum yolu problemlerine karşı da etkili bir iyileştirme gücü bulunmaktadır.

Keçiboynuzu ile neredeyse aynı hastalıklarda tercih edilebilecek olan keçiboynuzu pekmezi birçok yerde uygun satış fiyatları ile satışa sunulmaktadır. Kan temizleme, damar tıkanıklıkları problemlerinde günlük tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bulunan zengin kalsiyum kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kış aylarında günlük tüketildiğinde soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük, astım atakları, solunum yolu problemleri, alerjik hastalıklara karşı da koruyucu etki oluşturmakta yardımcı olmaktadır.

Düzenli kullanan kişilerde %90 oranında kansere yakalanma riskinin düştüğü, potasyum ve sodyum mineralleri sayesinde akciğerleri düzenli temizleyerek akciğer kanseri riskini önemli ölçüde düşürdüğü bilinmektedir.

Öksürük problemi için tüketildiğinde kısa sürede rahatlatıcı ve öksürük kesici etki oluşturan keçi boynuzu pekmezi, balgam söktürmede de başarılı olmaktadır. Tüketildiğinde kişilere enerji veren bir etkisi de bulunmaktadır.

Sağlığa Zararları

Doğal bir antioksidan olması bakımından sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Hastalıklardan korunmada ve çeşitli problemlerde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Besin değerlerinin yüksek olması ve doğal antioksidan görevi görmesi bakımından hem yetişkinler hem de çocuklar rahatlıkla kullanmaktadır.

Yorgunluk hissi veren kişiler tükettiğinde enerji sağlayan ve birçok hastalıkta vücutta koruyucu kalkan oluşturan keçiboynuzunun oldukça nadir yan etkileri ve zararları gözlemlenmektedir. Bunlar keçiboynuzu tüketiminden kaynaklanmamakta, yanlış kullanım veya herhangi bir alerjik nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Aşırı tüketilmesi halinde de çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Özellikle aşırı tüketildikten sonra geçici baş dönmeleri ve mide bulantıları yaşanabilmektedir. Şeker içerdiğinden dolayı şeker hastalarının doktor kontrolünde tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde kan inceltici ilaç kullanan kişilerinde mutlaka doktor kontrolünde tüketmesi gerekmektedir.

Keçiboynuzu Kullanımında Tavsiyeler

Bazen doğada da karşınıza çıkabilecek olan keçiboynuzu genellikle aktar veya marketlerden satın alınmaktadır. Halk arasında yaygın olarak sadece hastalıklarda bitkisel bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Fakat keçiboynuzu günlük belli bir miktarda tüketildiğinde hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır.

Gün içerisinde çerez, atıştırmalık gibi tüketilebilecek keçiboynuzu vücudu dinç ve enerjik tutmada da olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu yönüyle kronik yorgunluk, halsizlik gibi kişilerin enerjisinin düşük olduğu zamanlarda da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Vücut direncini artırmak için özellikle çocukların kış aylarında düzenli tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aşırıya kaçılmadan bronşit rahatsızlıkları, çocuk beden ve zihin gelişimi için de tüketilebilmektedir. Yetişkinler için de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Şeker hastası olan kişilerin, kan inceltici ilaç kullanan kişilerin doktora danışması önemlidir. Ayrıca aşırı tüketiminden kaynaklı yan etkilerin oluşmaması için normal sınırlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Yorumlar