Reklamı gizle

Meyve Suları Kan Şekerini Yükseltiyor Mu?

4 Aralık 2016
3.471

Sıcak havalarda daha fazla suya gereksinim duyan kişiler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor. Oysa uzmanlar, şeker hastalarına kan şekerini yükselttiği gerekçesiyle meyve suyu içmemeleri konusunda uyarıyor.

meyve-sulari-seker-yukseltiyor-mu

Meyve sularının diyabet hastalarına zarar verdiğini belirten Türkiye Diyabet Vakfı “Tip 1 hastaları meyve suyu içmesin’ dedi.

Havaların ısınması kişilerin beslenme alışkanlıklarına birçok değişikliğe neden oluyor. Sıcaklarla birlikte daha fazla Su ihtiyacı hissedenler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor.
Meyve sularının içinde şeker yokmuş gibi reklamının yapıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı, meyve sularının reklamlarda göründüğü kadar masum olmadığını belirtti.

Fruktoza dikkat!

Meyve suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğunu, “Serinlemek için genelde tercih edilen bu sularda bulunan fruktoz vücuda alındığında çok hızlı bir şekilde glikoza dönüşüp vücudun şeker değerini yükseltebiliyor” diye konuştu.

Kan şekerini yükseltir

Özellikle diyabet hastalarının meyve sularından uzak durmasını, “Bir porsiyon meyve, kan şekerinde 20-30 miligramlık bir yükselme saptanmasına neden oluyor.
Bir bardak meyve suyu en az 3 – 4 porsiyon meyve suyundan yapıldığını göz önüne alırsak, bir bardak meyve suyunun kan şekerinde 80-120 miligram arasında bir yükselmeye neden olabileceğini söyleyebiliriz’ dedi.

Özellikle tip 1 hastalarının daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Meyve suyu hiç tüketmemeli mi?

Diyabet Vakfı’nın yaptığı açıklamaya göre meyve suyu tercih ederken yapay tatlandırıcılar yerine yüzde 100 doğal meyve sularının tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Raflardaki düşman!

Reklamlarda meyve sularının masummuş gibi sunulduğuna dikkat çeken Diyabet Vakfı meyve suyu alırken içindekiler kısmının muhakkak okunması gerektiğini vurguladı.

Bizde belirtmeliyiz ki Meyve suyu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Günümüz çağında doğal olan hemen hemen hiçbir şey kalmadı. Topraktan, tohuma kadar yediğimiz herşeyin genetiği değiştirildi. Yediklerimiz bizi hasta ediyor. Bu nedenle doktorunuza mutlaka danışmanızı öneririz.

Yorumlar