Reklamı gizle

Neden Şeker Hastası Oluruz?

20 Mart 2017
7.187

Vücudumuz içerisinde midenin arka bölümünde pankreas adında bir bez bulunuyor. Bu bez kan şekerini düzenlemiş olan hormonlar salgılamaktadır. Bu hormonlardan bir tanesi ise insülindir. İnsülinin salgılanamaması veya etkisiz şekilde kalması nedeni ile hücrenin enerjisini karşılamak gibi önemli bir görevi bulunan şeker(glukoz) hücreye girememektedir. Hücreye girememiş olan bu şeker kanda birikmektedir. Kanda normal yer alması gereken miktardan daha fazla bulunmaktadır. Bu da bütün hücrelere zarar vermektedir. Çünkü fazla durumda buluna şeker vücutta zehir gibidir. Şeker problemi aileden gelmiş olan (kalıtsal) ve çevresel faktörlere bağlanır.

neden-seker-hastasi-oluruz

Şeker Hastalığının Belirtileri

—Aşırı derecede su içme ve içme isteği,

—Ciltte görülen kuruma,

—Sürekli halsizlik ya da yorgunluk, çabuk yorulma,

—İştahın fazla açılması ve çok fazla yemek yeme,

—Yaraların geç sürede iyileşmesi,

—Çok sık idrara çıkma ve geceleri sık sık uyanmak,

—Bazen bulanık görebilme gibi belirtileri bulunmaktadır.

Hastalığın Belirtileri

Şeker kan içerisinde bulunduğundan ve kan da damarda dolaşmasından dolayı damara zarar verir. Başta beyin, kalp, böbrek gibi hayati görev alan organlarda olmak üzere, ayaklarda ya da gözlerde tahribat ve sorun meydana getirmektedir.

Damarlarda görülecek olan hasar sonucu yeterli miktarda bulunan kan dokulara gidemezse felç, kalp krizi, böbrek hastalıkları ve görme bozukluğu riski artmaktadır. Bunun yanında bu damarlardaki hasar sonucu damar tıkanıklığı, böbreklerde bulunan hasar sonucu da hipertansiyon meydana gelmektedir. Şeker (glukoz) kullanılmamasından dolayı vücut, yağları ve proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bu nedenle hem kilo kaybı hem de vücutta asit fazlalığı ortaya çıkmaktadır.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Pankreasta insülin yapımında bulunan beta hücreler hasarlanır veya insülin yapımını engelleyebilecek hastalıklar ortaya çıkması durumunda tip 1 diyabet ortaya çıkar. Başlaması çok zaman almamaktadır. Genel olarak birkaç gün veya birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

Önemli üç tane bulgusu yer almaktadır;

Kanda bulunan şeker (glukoz) miktarı artar,

—Karaciğer üzerinde enerji ve kolesterol yapımı konusunda yağ kullanımı artar,

—Vücut proteinleri düşer.

Tip 2 Şeker Hastalığı

Bu tip şeker hastalıklarında sorun, insülinin eksikliğinin yanında insülinin etki gösterememesidir. Başlama yaşı genel olarak 40’tan büyüktür. Bu nedenle erişkin tipi diyabet adı verilir. Hastaların çoğu şişman olmaktadır.

Yorumlar