Reklamı gizle

Neden Şeker Hastası Oluyoruz?

10 Ocak 2017
3.531

neden-seker-hastasi-oluyoruz

Midenin arka kısmında pankreas adı verilen bir bez bulunmaktadır. Bu pankreas bezi kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılamaktadır.

Salgılanan bu hormonlardan biri de insülin hormonu olmaktadır. Bu hormonun salgılanmaması veya yeterli olmaması durumunda hücreler için çok gerekli olan şeker yani glukoz hücreye girmeyecek ve bu şeker kanda birikecektir. Bu durumda kandaki şeker oranı normalin çok üstüne çıkacaktır. Bu da tüm hücrelere zarar verecektir. Şeker hastalığı nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt bu olmaktadır. Şeker hastalığı kalıtsal şekilde aileden geçebileceği gibi çevresel faktörler ile de ortaya çıkmaktadır.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nedir?

  • Normalden çok fazla su tüketme isteği,
  • İştahın çok açılması ve doygunluk hissinin oluşmaması,
  • Fazla idrara çıkmak, hatta geceleri bunun için sıklıkla uyanma,
  • Tende kuruluk
  • Çok çabuk yorulmak, halsizlik ve sürekli yorgun hissetmek,
  • Bazı zamanlarda bulanık görme

Gibi semptomlar şeker hastalığı belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Herkes Aynı Tip Şeker Hastası mı olur?

Birbirinden farklı şekilde ortaya çıkan iki tip şeker hastalığı vardır. 1. Tip ve 2. Tip şeklinde bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırma hastalığın nedenlerine ve başlangıç yaşına göre belirlenmiştir.

1.Tip Şeker Hastalığı

Pankreas bezlerinde bulunan ve insülin üreten beta hücreler hasara uğrar veya insülin yapımını engelleyecek rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu durum 1. Tip şeker hastalığı için örnek gösterilecektir. Bu durumun oluşması kısa sürede gerçekleşir. Bazen birkaç gün içinde bazen de birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. En önemli bulguları ise şöyledir.

  • Kanda bulunan şeker oranı hızlı bir artış gösterir.
  • Karaciğerde yağ kullanımı artacaktır.
  • Vücut proteinlerinde azalma olacaktır.
  • Birinci tip şeker hastalığı 20’li yaşlardan önce görülmektedir.

2.Tip Şeker Hastalığı

İkinci tip şeker hastalığında insülin eksikliğinden ziyade üretilen insülin etki etmemektedir. Birinci tip şeker hastalığına oranla daha fazla görülen bu tip şeker hastalığı özellikle 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı erişkin tipi diyabet de denmektedir. Hastaların birçoğu şişmandır.

Bunların dışında kimi zamanlarda bazı hamilelerde hormon dengesizliğinden dolayı hamilelik diyabeti de gözlemlenebilmektedir. Hamilelik sonrasında ise kan şeker seviyesi normale döner. Ancak gerekli diyet ve spor uygulamaları yapılmazsa sonraki 10 – 20 yıl içinde 2. Tip şeker hastalığı türüne dönüşebilir.

Yorumlar