Reklamı gizle

Şeker Hastaları İçin Beslenme Önerileri

21 Mart 2017
3.899

Günümüzde en sık görülen ve neredeyse kanser ile yarışan bir hal alan, şeker hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır. Çok küçük yaşlarda dahi ortaya çıkabilen şeker hastalığı farklı yaş gruplarında farklı sebepler ile meydana gelebilmektedir. Şeker hastalığı nedenleri genellikle genetik olarak düşünülse de birinci derecede yakınlarında şeker hastası kişiler olanlar kadar, fazla kilolu kişiler gibi çeşitli gruplar da şeker hastalığı risk grupları arasında yer almaktadır.

seker-hastalari-icin-beslenme-onerileri

Şeker hastalığı kişinin doğru ve dengeli beslenmeye başlaması, düzenli egzersiz yapması ile kontrol altında tutulabilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu nedenle kişinin yaşantısını ömür boyu etkilemektedir. Hastalık tedavisinde şeker hastalığına özel diyet ile beslenmek tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır.

Şeker Hastalığında Beslenmenin Önemi

Halk arasında yaygın olarak ortaya çıkan şeker hastalığı nedenleri genellikle kişinin sağlıksız beslenmesi ve hareketsiz yaşam biçimi ile özdeşleştirilmiş bir hastalıktır. Son dönemlerde fast food beslenme stili ve az hareketli yaşam biçiminin kişiler arasında yaygınlaşması ile de ortaya çıkma oranlarında yükselme meydana gelmektedir.

Tanı konulan kişilerde ömür boyu takip gerektiren hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı diğer adıyla diyabet olarak bilinmektedir. Şeker hastalarının beslenmesi tedavinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bu nedenle tanı konulmuş ve risk grubunda yer alan kişiler mutlaka yaşam kalitesine özen göstermeli, düzenli ve dengeli beslemeye, egzersiz yapmaya önem vermelidir.

Şeker Hastaları İçin Beslenme

Doymuş yağlar açısından zengin beslenme alışkanlığı şeker hastalığı nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle şeker hastaları bitkisel yağları içeren yemekleri tüketmeye dikkat etmelidir. Yemeklerin yağ oranı da belirli sınırlarda tutulmalı, çok yağlı yemekten kaçınılmalıdır.

Yağ kullanımı sınırlandırılırken şeker hastalığı beslenme programı içerisinde posalı yiyecekler için yer açılmalıdır. Meyve, sebze, kuru baklagil gibi yiyecekler düzenli ve bol tüketilmelidir. Açlık hissi belirtisine karşı sık ama az öğünler ile öğünler de kontrol altına alınmalı, tek öğünde bol yememeye dikkat edilmelidir.

Şeker Hastalığında Egzersiz

Şeker hastalığında beslenme ile birlikte bir egzersiz programı da belirlenmelidir. Şeker hastaları, yapmayı düşündükleri egzersiz programına başlamadan önce mutlaka hekimlerine danışmalı, doktorların önerdiği egzersizleri düzenli yapmaya dikkat etmelidir. Özellikle tüm vücut kaslarını çalıştıracak egzersizler tercih edilmelidir.

Yorumlar