Reklamı gizle

Şeker Hastalarına Pratik Öneriler

12 Mart 2017
6.758

Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, sık görülmekte ve ciddî sonuçlara yol açmaktadır. Pankreasın üretmiş olduğu insülinin yetersizliği ya da etkisizliğinden kaynaklanabilir. İnsülin olmadığı zaman, besinlerle alınan şeker ve diğer besinler ihtiyaç duyan hücrelere girememektedir. Bu nedenle, hücreler şeker yetersizliği çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkmaktadır. Kanda şekerin çok yükselmesi, zehir etkisi yaratmakta ve vücudun tüm hücrelerini tahrip etmektedir.

Şeker Ve İnsülin

Vücut, devamlı olarak kanda bir miktar şekere (glikoza) ihtiyaç duymaktadır. İnsülin kan dolaşımındaki yer alan glikozu hücrelere taşımakla görevlidir. İnsülin hormonu pankreas tarafından üretilmektedir.

Hücrelerdeki glikoz, günlük yaşantınızı devam ettirmeyi sağlayacak enerji kaynağı olarak bilinir

Hastalık Nasıl Meydana Gelir?

Diyabet, karbonhidratlar başta olmak üzere protein ya da yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolik hastalıktır. Diyabet kendisini kan şekerinin devamlı olarak yüksek olması ile göstermektedir. Diyabet hastalarında bulunan temel metabolik problem, kan yoluyla taşınmış olan glikozun(şekerin) hücrelerin içerisinde girememesidir. Normal koşullar içerisinde besinlerden elde edilen ya da karaciğer üzerinden depolardan kana salınan glikoz pankreas aracılığı ile salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içerisine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşmektedir. Hücrelerin üstünde değişik maddelerin girmesine bazı durumlarda izin verilen “kapılar” vardır. Bu kapılar normalde kilitli olmakta ve uygun “anahtar” varlığında açılmaktadır. Diyabet, hücrelerin üstündeki glikoz “kapısının” açılamaması problemidir. Bu örnekten ilerlememiz durumunda diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ya da insülinin etkilediği reseptörlerin bozukluğuna bağlı gelişim gösterir.

Şeker Hastalarına Kolay Öneriler

—Haftada 1 kere sabah akşam şekerinizi ölçmeniz gerekir. Bunun için kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza iletin.

—Kilonuzu kontrol altında tutarak, ideal kilonuzu koruyun.

—Günlük düzenli olarak yürüyüşler yapın.

—Öğün atlamadan, diyetisyeninizin ya da doktorunuzun yemeyi önermediği herhangi bir şeyi yemeyin.

—İçerisinde früktoz, sakaroz veya şeker bulunan hiçbir ürünü satın almayın, tüketmeyin.

—Gerektiği zaman değişiklik yapabilmek için besin gruplarını iyi öğrenmelisiniz.

—Tatlandırıcılarla yapmış olduğunuz yiyeceklerle kendinizi ödüllendirin.

—Halk içerisinde diyabete iyi geliyor diye önerilmiş olan tatlı yiyeceklerden uzak durun.

Yorumlar