Reklamı gizle

ŞEKER HASTALARININ DİKKATİNE!

9 Ocak 2017
8.340

seker-hastalarinin-dikkatine

Şeker Hastalarının yedikleri ve içtiklerine dikkat etmelerinin yanında, yapmaları gereken ilk şey hareket etmeleridir. Gün içerisinde hareketsiz kalmaları şeker hastalarına hiç iyi gelmeyecektir. Bu yüzden siz şeker hastası okurlarımıza hareketli günler diliyoruz…

Öncelikle hareket diyoruz;

Diyabet için Uzmanlar tarafından önerilen ilk şeylerden bir tanesi kendinizi hareketsiz bırakmamanızdır. Özellikle ev hanımları için bu konu önemlidir. Gün içerisinde ev işleri yapmaktan dışarı çıkıp yürüyüş yapmaya vakit bulamıyor olabilirsiniz. Bu eksikliği evde egzersiz yaparak telafi etmeye ne dersiniz. Kolay ve kendinizi yormayacağınız hareketlerle, günlük hareket ihtiyacınızı karşılamanız mümkün olacaktır.

Tarçın

Uzmanlar tarafından şiddetle önerilen tarçın bitkisi, yiyecekleri dengeleyici bir görev üstlenmektedir. Eğer bir şeyleri fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız, üzerine mutlaka tarçın çayı içmelisiniz. Tarçın kan şekerinizi düşürerek kandaki şeker oranını dengeleyici bir özelliğe sahiptir.

Tatlı yiyecekseniz, üzerine bir tutam tarçın serpiştirebilirsiniz. Ayrıca tarçından tatlı krizlerinizde de faydalanmanız mümkündür. Tarçını sütle karıştırıp içebilir veya yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Çörek otu / yağı

Pankreasın insülin salgılamasını artıran ve tedavi edici özelliği olan çörek otundan mutlaka faydalanmalısınız. Çörek otunu,  ezilmiş bir şekilde sabah-akşam bir tatlı kaşığı o posalı haliyle yiyebilir veya yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Her nasıl tüketirseniz tüketin mutlaka ezilmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde mide asidi bu tohumu özümseyemez ve dışkı yoluyla dışarıya atar. Dolayısıyla Uzmanlar mutlaka ezilmesi gerektiğini söylemektedir. Ayrıca güvenilir kaynaklardan soğuk, sızma çörek otu yağı bulunabilirse sabah-akşam aç karnına şurup içer gibi bir tatlı kaşığı çörek otu yağı içebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı

Şeker Hastaları için zeytin yaprağı çayının da çok büyük faydaları vardır. Bu çayı bir su bardağı kaynar su içerisine iki tane zeytin yaprağını ezip atarak 10 dakika demlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Demlendikten sonra bu çayı sabah-akşam aç karnına içebilirsiniz.

Yorumlar