Reklamı gizle

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

6 Aralık 2014
7.379

Bugünkü teknik ile bir kimsede gizli veya belirli şeker olup olmadığı, varsa derecesinin ne olduğu kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Bu nedenle herhangi bir şüphe halinde, gecikmeden doktora gidilmelidir.

Şekeri tespit şu yollarla yapılır : (Burada bilhassa hastanın bilmesi gereken hususlar aşağıda verilmiştir).

İdrarda Şeker Arama

24 saatlik idrarın bir şişede toplanması gerekir. Sabah kalkınca tuvalete gidilir ve ilk idrar boşaltılır. Ondan sonra bütün gün boyunca idrar temiz bir şişede toplanır. Ertesi sabaha kadar ve bu ikinci günkü sabah idrarı da bu şişede toplanır, böylece 24 saatlik idrar toplanmış olur.

Bazı hallerde idrar 3 kısımda toplanır:

1. Öğleye kadarki idrar bir şişede
2. Öğle üzerinden yatana kadarki idrar bir şişede
3. Gece ve sabah kalkınca olan idrar bir şişede
İdrar şişeleri ağzı kapalı buzdolabında veya serin bir yerde tutulmalı. Sadece gündüz idrarı almak hatalı olur. Zira bazı kimselerde gündüz idrarında pek şeker çıkmaz. Bu 3 ayrı şişedeki idrarlar laboratuvarlarda ayrı – ayrı tahlil edilir ve laboratuvar raporunda hangi metotla tahlil yapılmışsa rapor halinde verilir.
Çeşitli stick çubuklarla da evde idrarda şeker çıkıp çıkmadığı bakılabilir. İdrarda her görülen şeker glikoz değildir. İdrarda çeşitli yapılardaki şekerler görülebilir, yenilen meyve, tatlı gıdalar, sütlü besinlere göre idrardaki şekerin cinsi değişik olur. Zira gıdalarla alınan çeşitli şekerler normalden fazla alınırlarsa bir kısmı idrarla dışarı çıkar ve atılır. O meyvenin yenmesi azaltılınca veya kesilince idrarda şekerde görülmez olur. Un, un mamulleri ( ekmek, makarna ), pirinç, bulgur, bakliyat, tatlı meyveler, çay şekeri ve bununla yapılan tatlılar, tüm bunlarda çeşitli yapıda şekerler bulunur, bunlar sindirimden sonra kan şekeri haline geçerek karaciğerde depo edilirler.

Laboratuvar tahlillerinde idrarda glikoz aranmalıdır. Diğer şekerlerin idrarda görülmesi gelip geçicidir, asıl önemli olan glikoz şekeridir ve şeker hastalığında üzerinde durulacak şeker budur. İdrarda diğer şekerlerin görülmesi geçicidir, bunlar:

Fazla bira içildiğinde idrarda Maltoz şekeri

Bol meyve yenilince, idrarda Früktoz şekeri

Bol soğan yenilince idrarda Pentozan şekeri

Bebeklerde nadiren Galaktoz süt şekeri çıkabilir.

Hamile kadınların 2/3’ünde hamilelik süresince, idrarında süt şekeri (galaktoz) çıkabilir fakat bu geçicidir. Hamilelerde şeker araması yapılırken buna dikkat edilmelidir. Aynı şekilde sarılık veya siroz olan kişilerde, süt veya meyve yenince idrarlarında galaktoz ve früktoz şekeri çıkar. Süt ve meyve yenilmesi kesilince bu şekerlerde kaybolur. Bağırsak problemi olanlarda süt içince idrarlarında süt şekeri çıkar.

Bazı çocuklarda doğuştan süt şekeri ve meyve şekerlerine karşı hassasiyet vardır. İdrarlarında bu şekerler çıkabilir. Bunlara süt veya meyve verilmezse idrarlarındaki şeker kaybolur.

Kandaki şeker belirli bir seviyeyi geçmedikçe şeker idrara geçmez. Bu da 100 gr. kanda 160 miligramdır. Bazı hastalarda böbrek süzme derecesi farklı olabilir. Bu durumda kan şekeri yükselse bile idrarda şeker çıkmayabilir. Bu durumlarda şeker takibi ileri laboratuvar yöntemleri ile yapılmalıdır.

Şeker hastalığı uzun süre ( gizli şeker ) halinde gider. Bu sebeple şişman kişiler, sebepsiz zayıflayanlar, ailesinde şeker olanlar belirli aralıklarla şeker tahlillerini yaptırmalıdırlar ve şeker hastalığını daha başlangıçta tespit edip önleme çaresine başvurmalıdır.

Bunun için; altı ayda bir kez olsun idrarda şeker tahlili yaptırmalı, üçer aylık aralıklarla kan şekerine baktırmalıdır. Her yıl yükleme testi yaptırarak gizli şeker durumu takip edilmelidir.

Şeker hastalığı takibinde hastanın teri ve nefesi aseton kokar.

• Şeker hastası çabuk yorulur.

• Susuzluk hissi ve sıkça idrara çıkma vardır.

Şekerin yükseklik durumu, yeme şekli, öğün sayısı, hamilelik, başka hastalığının olup olmamasına göre insülin tipi ve dozu ayarlanır. İhtiyaçtan daha fazla insülin alınırsa hipoglisemik komaya sokabilir. Dikkatli kullanmak gerekir. İnsülin iğnesinin vurulacağı yer çok önemlidir. Sinirlerin ve damarların fazlaca olduğu yere iğne vurulmamalıdır. İğne deri altına yapılır. İğne vurulan yerlerde yağ birikimi lipomlar oluşabilir. Bu nedenle aynı noktaya 30 günde bir iğne vurulmalıdır. İğne ucu temiz olmalı, vurulduğu yerde ağrı, kanama olmamalıdır. İğne batırıldıktan sonra damara girip girmediğine bakılmalıdır.

Bazı hastalarda insülin alerji yapar, vücudun çeşitli yerlerinde kızarma ve kaşıntı meydana gelir. Göz kapakları, dudaklar ve boğazda yanma, kızarıklık ve ödemler oluşabilir. Bu durum yavaş etkili insülinlerde daha sık görülür. Bu halde doktor insülin tipini değiştirir.

İnsülin kullananlarda şekerin düşmesi sık rastlanılan bir konudur.

İnsülin etki süreleri:

İnsülin Tedavisi           Etkinin Başlama           Azami Etkisi Etkisinin Sonu

Çabuk Tesirliler           5–30 dk. Sonra           2 Saat Sonra 6 – 8 Saat

Orta Tesirliler              30 dk. Sonra              5-6 Saat Sonra 12 Saat

Yavaş Tesirliler            1–3 Saat Sonra          10 – 6 Saat Sonra 24 Saat

Son yapılmış olan araştırmalara göre Türkiye’de diyabetik bulunan hastalar tüm nüfusun yaklaşık olarak yüzde 13,5’ini oluşturmaktadır. Henüz diyabet tanısı görülmemiş, fakat bozulmuş glikoz toleransı bulunan ve diyabete aday kabul edilmiş olan kişilerle birlikte bu oran yaklaşık olarak yüzde 33 gibi yüksek bir yere çıkmaktadır. Bunun anlamı Türkiye nüfusunun onda birinden fazlası diyabetik, onda ikisi de birkaç yıl içerisinde diyabet tanısıyla karşılaşacaktır.

Gece İdrara Kalkma

Gece içerisinde bir kez idrara kalkmak normal sayılmaktadır. Fakat birden daha fazla sayıda uykunun idrar sorunu ile bölünüyor olması, akla diyabeti getirmelidir.

Ağız Kuruluğu

Diyabet öncesi görülecek dönem erken fark edilerek yeterli önlemler alınmaması durumunda yorulan pankreas kan şekerini tam olarak kontrol etmeye yetecek kadar insülin hormonunu salgılayamaz duruma geliyor. Bu durumda ilk olarak toklukta kan şekerleri yükselmeye başlamaktadır. Ağız kuruluğu ya da çok su içme bu sorunun ilk belirtilerini oluşturmaktadır.

Bacaklarda Görülen Kramplar

İnsülin azlığı nedeni ile kanda şeker yükselmesi durumunda hücre içine girip yakıt olarak kullanılmamasından dolayı hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkabilmektedir. Halsizlik, bacaklarda oluşacak kramplar, sabahları zor şekilde uyanma, konsantrasyon problemi bu dönemde başlamış olan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti sürekli artan belirtileri oluşturmaktadır.

Kaşıntı

Kanda yer alan şeker yükselmeye başladığı zaman cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı sorunu kadınlarda genital bölge üzerinde daha yoğun olabilmektedir.

Aşırı Uyuma

Kanda bulunan şeker yüksek olmasına rağmen yakıt şeklinde kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalabiliyor. Bu durum beyin ya da sinir sistemi hücrelerinin enerji düşmesine yol açtığı zaman uyku hali, konsantrasyon azlığı ve uyuklama şikayetleri ortaya çıkmaktadır.

Mantar Enfeksiyonu

Vücut sıvılarında artmış olan şekerin mikropların üremesini kolay hale getirilmesine bağlı olarak kadınlarda sık şekilde idrar yolu problemleri ve genital bölge üzerinde kaşıntıyla birlikte tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişmektedir.

Kilo Kayıpları

Pankreasın insülin rezervleri azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmektedir. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması sebebi ile hücrelerin enerji açlığı yükseldikçe hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmektedir.

Şeker Düşmesi Belirtileri

1. Hasta önce aşırı açlık hisseder, sonra bu his geçer.

2. Mide ağrısı olur.

3. Bulantı ve gaz oluşur.

4. Bedenen ve ruhen bitkin olurlar. Hasta güçsüzdür, düşünemez ve muhakeme edemez hale gelir. Elindeki anahtarı aramaya başlar.

5. Baş ağrısı ve baş dönmesi olur.

6. Göz kararması.

7. Yalpa yaparak yürüme.

8. Ellerde titreme görülür.


9. Oturma, uzanma, yatma ihtiyacı, uyuklama olur. Yüzde kızarma veya solma meydana gelir.

10. Kalp çarpıntısı ve soğuk terlemeler olur.

Bu belirtilerin hepsi birlikte veya bir kısmı görülebilir.

Bilgilerin izinsiz kopyalanması, değiştirilmesi yasaktır.

Şeker hastalığı belirtileri hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızı okudunuz. Şeker hastalığı tedavisi hakkındaki yazımızı okumayıda isteyebilirsiniz.