Reklamı gizle

Şeker hastalığı neden artıyor?

15 Mart 2017
4.647

Kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen şeker hastalığında erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzmanlar kişilerin şeker hastalığına karşı bilinçli olmasını önemsemektedir. Her yaş grubunda rastlanılan şeker hastalığı, çağın yaşam koşullarında giderek yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Vücuda gıdalar yoluyla alınan “glukoz” adı verilen basit şekerler, pankreas tarafından üretilen insülin hormonunu etkili kullanamaması veya pankreasın yeterli insülin üretimi yapamaması durumunda şeker hastalığı teşhisi konulmaktadır.

Şeker Hastalığı Taraması

Kişileri her yaş grubunda tehdit eden şeker hastalığı, uzman hekimler tarafından basit bir kan testi ile anlaşılmaktadır. En az 8 saatlik bir açlığın ardından yaptırılacak kan testinin sonuçlarına göre kişilerde şeker hastalığı olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Birçok hastanede şeker hastalığı taraması yapılmaktadır. Özellikle şeker hastalığı riski taşıyan gruplarda bulunan kişilerin düzenli olarak tarama yaptırması, erken teşhis konulması için gereklidir. Uzmanlar, şeker hastalığının en çok ortaya çıkmaya eğilim gösterdiği yaş grubu olan 45 yaş üstü kişilerin mutlaka tarama yaptırması gerektiğini belirtmektedir.

45 yaştan küçük fazla kilo problemi olan, 1. Derece yakını şeker hastası olan gebelik şekeri, yüksek tansiyon, 4 kg üzeri bebek doğuran, polikistik over sendromu bulunan ve hareketsiz yaşam şekli olan kişilerin düzenli aralıklarla şeker hastalığı taraması yaptırması önerilmektedir.

Şeker hastalığı taraması 45 yaş altında yılda 1, 45 yaş üzerinde 3 yılda bir tekrarlanması tavsiye edilmektedir.

Şeker Hastalığı Artış Sebebi

Son yıllarda kanser ile başa baş yarışır hale gelen, küçük yaş gruplarında dahi görülen şeker hastalığı artış sebepleri arasında en yaygın olarak yaşam biçimi gelmektedir. Çağın bir gerekliliği haline gelen hareketsiz yaşam biçimi ve fast food beslenme şeker hastalığı nedenleri arasında ilk sırayı oluşturmaktadır. Bu şekilde yaşam biçimi olan ve özellikle kilolu kişilerde ailede şeker hastalığı geçmişi bulunmasa dahi hastalık riski yükselmektedir.

Şeker içerikli içeceklerin sınırlı tüketilmesi, fast food yiyeceklerin tercih edilmemesi, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeme, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme düzeni, şeker hastalığını önleme de büyük önem taşımaktadır. Özellikle vücutta adeta süpürge görevi gören posalı yiyeceklerin tüketilmesi korunma da etkin rol oynamaktadır.

Yorumlar