Reklamı gizle

Şeker Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

11 Ocak 2017
3.185

seker-hastaligi-tanisi-nasil-koyulur

Şeker hastalığı birinci ve ikinci tip şeker hastalığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birinci tip şeker hastalığı daha çok yirmili yaşlardan önce görülürken ikinci tip şeker hastalığı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalık olmaktadır. Bu nedenle de şeker hastalığı derken daha çok ikinci tip şeker hastalığı kastedilmektedir. İkinci tip diyabet hastalığı nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Genetik olarak ailesinde şeker hastalığı bulunanlar

Fazla kilosu olan kişiler ( fazla kiloyu beden kitle indeksi ile anlaşılmaktadır. Beden kitle indeksi 25’in üzerinde olanlar risk taşımaktadır.)

  • Hızlı yemek yeme ve buna rağmen de sürekli aç hissetme
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Kanda fazla yağ miktarı bulunması
  • Hareketsiz bir yaşam, dengesiz beslenme ve düzensiz yaşam
  • Yaşın ilerlemesi

Bu faktörlerin dışında zayıf olunmasına karşın bel bölgesinde biriken yağlar da şeker hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Bel çevresinin erkeklerde 102 CM kadınlarda ise 88 CM ölçülerinde olmalıdır.

Şeker Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Şeker hastalığının belirlenmesi için idrarda ve kanda belli testler uygulanır.

İdrarda şeker bulunması; Sağlıklı bir insanda idrardaki şeker kaybı fark edilmeyecek düzeyde bulunurken bu miktar hasta olan kişilerde şeker hastalığı şiddetine göre farklılık göstermektedir.

Açlık Kan Şekeri: açlık kan şekeri normal kişilerde 126 mg/dl değerinin altında olmaktadır. Bu değerler şeker hastalığının belirlenmesinde önemli bir ölçüt olmaktadır. Örneğin 200 mg değeri şeker hastalığı belirtisi olmaktadır.

Yapılan ölçümler ve testler sonrasında kişilerin şeker hastası olup olmadığı belirlenmektedir. Kandaki değerlerin değişmesi sonucunda anlaşılan şeker hastalığı bu kan şekeri değerlerinde göre birinci tip veya ikinci tip şeker hastalığı olduğu tespit edilmektedir. Şeker hastalığının türüne ve yapısına göre de tedavi şekli belirlenmektedir.

Genel şekilde uygulanan bir şeker hastalığı tedavisi yöntemi yoktur. Tüm tedavi yöntemleri kişiye özgü şekilde gerçekleşmektedir. Hiçbir şekilde genel ve herkese uygun bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Şeker hastalığı zor bir hastalık gibi görünse de gerekli olan diyet ve spor yapma gibi aktivitelerin tamamlanması durumunda şeker hastalığının etkileri giderilmekte ve son derece sağlıklı bir yaşam sağlanmaktadır.

Yorumlar