Reklamı gizle

Şeker Hastalığı Uyku Bozukluğuna Yol Açar Mı?

25 Aralık 2016
1.451

seker-hastaligi-uyku-bozukluguna-yol-acar-mi

Diyabetle uyku arasında ilişki olduğu gibi, diyabetle uyku hastalıkları arasında da iki yönlü ilişkiler vardır.

Diyabet hastalarında uyku hastalıkları daha sık görülür. Ama aynı zamanda uyku hastalığı olan insanların diyabete yatkınlık geliştirdikleri bilinmektedir. Diyabetik hastalarda horlama ve uykuda solunum durmasıyla yaşanır. Bu durumların yaşandığı hastalar geceleri çok terlerler, çok şiddetli horlarlar, aşırı susarlar ve çok sık bir şekilde tuvalete kalkma ihtiyacıyla uykuları bölünür. Sabahlarıysa ağızları kurumuş bir şekilde uyanırlar. Bu kişiler yaşadıkları ve son derece rahatsız edici bu semptomları diyabetleriyle ilişkilendirirler.

Uykuda solunum durması Fakat bu semptomlar aynı zamanda uykuda solunum durmasının da gece ortaya çıkan semptomlarıdır. Dolayısıyla diyabeti olan kişiler uyku bozuklukları konusunda dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu kişiler tüm diyabetlilerin üçte biri ila yarısını oluştururlar ve uykuda solunum durması riski altındadırlar.

Diyabetik hastalarda uyku bozuklukları yalnızca uykuda solunum bozukluğu riskine neden olmaz. Bununla birlikte periferik sinir hasarlarına doğru ilerleyen nöropatik sendromların gelişimine de yol açabilir. Huzursuz Bacak Sendromu Huzursuz bacak sendromu; akşam saatlerinde bacaklarını hareket ettirmeden duramamak, bacaklarda yanma hissetmek, bacaklarını koyacak yer ve rahatlatacak pozisyon bulamamak gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Bacaklardaki bu huzursuzluk durumu uyuduktan sonra da devam eder. Öyle ki, aynı gece ve uyku sırasında defalarca, dakikada birkaç kez, saatte 30-40 kez tekrarlanabilir.

Bu durumu yaşayan hastalar, farkında olmadıkları uyanıklık durumunu yaşarlar. Gerek solunum bozuklukları, gerek bacak hareketleriyle bölünen uykunun kalitesini bozarak diyabeti arttırır. Sonuç olarak hem diyabet hastalarında uyku bozuklularıyla ya da uyku hastalıklarıyla daha sık karşılaşılır hem de bozulan uyku düzeni ve uykunun kalitesindeki gerileme diyabetin daha ileri düzeylere ulaşmasına neden olur.

  • diyabetle uyku ilişkisi
  • uykuda solunum durması
  • huzursuz bacak sendromu
  • diyabette uyku bozuklukları
  • uykusuzluğun diyabet üzerindeki etkileri
Yorumlar