Reklamı gizle

Şeker Hastalığına Bamyanın Faydaları

7 Şubat 2017
5.137

seker-hastaligina-bamyanin-faydalari

Tip 2 diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak anılmaktadır. Diyabet son zamanlarda dünyada ve ülkemizde oldukça fazla yayılan hastalıklardan birisidir. Çünkü tip 2 diyabet genellikle yanlış beslenme sonucunda oluşan bir hastalıktır. Genellikle çok fazla kilosu olan yani obez kişilerde olan tip 2 diyabetin en büyük şifası kişinin normal seviyedeki kilosuna düşmesidir.

Normal kilo seviyesine düşmenin yanında bir çok şifalı bitki de şeker hastalığında kullanılan bitkilerdir. Son zamanlarda yaygın olarak bir çok kişi şeker hastalığına bamya ile şifa bulmaktadır. 100 gramında 20 kalori bulunan bu sebzeyi şeker hastalarının tüketmeleri gerekmektedir. Bu sebze C, K ve B vitaminleri içeren bir sebzedir. Yüksek lif içeren bir sebze olan bamya kolesterol rahatsızlığı için de faydalı bir sebzedir.

Diyabet İçin Nasıl Kullanılmalı?

Bamyanın şeker hastalığına faydası nedir? Diyabet için bamya kullanımı nasıl olmalı? Gün içerisinde ne kadar bamya tüketmek gereklidir? İçerdiği besin değerlerinden dolayı bir çok vitamini bünyesinde barındıran bamya, kullanıcıların vücudundaki şeker seviyesini düşürmektedir. Diyabetli kişiler kür halinde kullanabilmek için sabahları 5 adet bamyayı 300 ml suyun içerisinde 5 dakika haşlayarak suyunu içebilirler. Bu küre 3 ay kadar devam eden diyabetli hastalarda şeker seviyesinin hızla düştüğü görülür. Fakat bu kür uygulaması yapılırken kişinin diyetine de oldukça fazla dikkat etmesi gereklidir.

Bamyada Bulunan Vitaminler

Bamyada bir çok vitamin bulunmaktadır. Vücudun direncini kuvvetlendiren bamya bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de sebep olmaktadır. Bamyanın içinde bulunan vitaminler nelerdir? Bamyanın içinde yüksek derecede demir, C vitamini, A vitamini, kalsiyum, potasyum, sodyum, lif, yağ, protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. Bamyanın içeriğinde hemen hemen sütte bulunan kalsiyum kadar kalsiyum bulunmaktadır.

Bamya İle Kilo Kontrolü

Bamya şeker hastalığına iyi geldiği gibi kilo vermeye de iyi gelmektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler bamyanın kalorisi çok az olduğundan dolayı diyetlerinde bol bamya çorbası ve yemeğini tüketebilirler. Yüksek dereceli lif içerdiğinden dolayı bamya bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığından dolayı midenin hazmı da kolaylaşır. Bamyanın içerdiği lif sayesinde uzun süre tok tutma özelliği de bulunmaktadır.

Etiketler:
Yorumlar