Reklamı gizle

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

24 Mart 2017
26.539

Diyabet vücut içerisinde kan şekeri kullanımını etkileyen hastalıklar grubunda yer almaktadır. Glikoz kas ve hücrelerin enerjisini sağlamakta ve sağlık için hayati önem taşımaktadır. Vücut için önemli bir kaynak olarak bulunan glikoz aynı zamanda beynin yakıt kaynağı olarak bilinir. Peki şeker hastalığına ne iyi gelir? Şekeri düşürmek için hangi besinleri tüketmeliyiz? Şeker düşürülmediğinde ne gibi sorunlar bizi bekliyor? İşte tüm bu soruların yanıtını bu makale de vermeye çalışacağız, lütfen sonuna kadar okumaya özen gösterin.

Diyabet hastalığına sebep olan birçok neden bulunmaktadır. Fakat eğer şeker hastasıysanız kanınızda aşırı derecede glikoz var anlamına gelmektedir.

Tip 1 ve diyabet koşulları kronik kategori içerisine girer ve genelde sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişiler hayatlarının kalan kısmını bazı ilaçları kullanarak geçirebilirler. Bunun dışında geçici olan diyabet hastalıkları da bulunmaktadır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan diyabet gibi, şeker hastalıkları genel olarak bebeğin doğumundan sonra kendiliğinden geçmekte, hamilelik sürecinde kan şekeri dengesi bozulmaktadır.

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Diyabetin Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri daha çok kan şekeri seviyesine göre değişim gösterir. Prediyabet ve 2.tip diyabet hastaları başlangıç dönemlerinde belirtileri anlamayabilir ya da belirtiler çok daha şiddetli olmamaktadır. Fakat 1. Tip diyabet belirtileri şiddetli olabilmektedir.

1. Ve 2. Tip diyabet belirtilerinden bazıları;

—Artan susuzluk hissi,

—Sık idrara çıkma,

—İdrar üzerinde keton oluşumu, insülin yeterli olmamasından meydana gelir,

—Aşırı açlık hissi,

—Açıklanamayan kilo kayıpları,

—Sinirlilik hali,

—Yorgunluk,

—Diş eti üzerinde vajinal ya da vücutta sürekli enfeksiyon eğilimi,

—Bulanık görebilme,

—Vücutta oluşan yaralar,

Tip 1 diyabet herhangi bir yaş üzerinde görülebilmekle beraber, genel olarak çocukluk ya da ergenlik döneminde meydana gelmektedir. 2.  Tip diyabet 40 yaşlarında görülebilir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Şeker hastalığıyla alakalı belirtileri kendinizde görmeniz durumunda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ne kadar erken teşhis edilirse şeker hastalığının tedavisi de o kadar kolay olmaktadır.

Zaten şeker hastalığı tanısı daha önceki zamanlarda konulmuşsa sürekli medikal takip gerekmektedir.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Tip 1 diyabet sebepleri kesin bilinmiyor. Bilinen tek şey ise bağışıklık sisteminin normal koşullarda zararlı virüs ve bakterilere karşı savaşmış olan hücrelerin insülin yetersizliğinden ya da fazlalığından zayıf düşmelerinden kaynaklanıyor.

Tip 2 diyabet probleminin nedeni hakkında da çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu konuyla alakalı bilimsel araştırmalar devam etmektedir.  Bilinen tek nedenin insülin seviyesinin normal seviyeler üzerinde seyretmesi ve bunun hücre sağlığını olumsuz yönde etkilemesi olarak görülüyor.

Genetik ve çevresel faktör durumlarının şeker hastalığında rol oynadığı düşünülüyor.

Hamilelik ve pankreas sağlığının bozulmasının geçici ya da kalıcı şeker hastalığını tetiklediği biliniyor.

Şeker ve Beslenme

Bakliyat: Fasulye, bezelye ya da mercimek gibi baklagiller yüksek derecede suda çözünen besin lifi içermektedir. Besin lifi bulunduran yiyecekler şekerin kana karışma sürecini yavaşlatmakta ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olmaktadır. Lif aynı zamanda besinler üzerinden gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini tamamen düşürüyor. 2001 tarihinde yapılan ve “Nutrition Reviews” adında bilimsel olarak araştırılmış bir yayına göre 6 hafta boyunca günlük ortalama 25 gram besin lifi tüketmiş olan tip 2 diyabet hastaların şeker ve kolesterol seviyeleri arasında, besin lifi tüketmeyen hastalara göre önemli iyileşmeler kayıt edildi.

Tahıllar: İşlenmemiş kepekli tahıl türlerinin glisemik indeksi düşük olmakta ve vücut tarafından işlenmesi zaman içerisine yayılarak kan şekerinde ani şekilde dalgalanmalara yol açmadan enerjiye dönüştürmektedir. Kepekli makarna, tam tahıllı olarak bulunan çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit durumda tutuyorken yüksek glisemik indekse sahip bulunan rafine edilmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselmelere sebep olmaktadır.

Omega 3 Yağ Asitleri: Omega 3 yağ asitleri daha çok şeker hastalığı nedeniyle yer alacak kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemek için son derece önemli olmaktadır. Bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği zamanlarda tüketilen gıdalar yoluyla alınması gerekir. Keten tohumu ve ceviz dışında tuzlu su balıkları tüketerek yeterli miktarda omega 3 yağ asidi sizde alabilirsiniz.

Sebze ve Meyve: Mineral, vitamin konusunda son derece zengin olan sebze ve meyveler aynı zamanda lifli yapıları ile kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olmaktadır. İçerdikleri antioksidanlarla bağışıklık sistemini de geliştirmiş olan sebzeler ve meyveler arasında ise lahana, karalahana, portakal, limon, ıhlamur, brokoli, şalgam, turp, ıspanak ve böğürtlen ilk sıralarda yer almaktadır. Şekeri olanların yağ, tuz ya da sos eklenen sebzeleri, yüksek oranda sodyum içermeye devam eden konserve sebzeleri ve turşu tüketmeleri önerilmemektedir.

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Şeker hastalığı belirtilerini vücudunuz üzerinde görmeye başladığınız andan itibaren mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun belirlemiş olduğu tedavi çerçevesinde gerekli tedavi başlamakta, bunun yanında yine sağlık koşullarınıza bağlı şekilde ve doktorunuza danışarak alt tarafta yer alan bitkisel tedavi yöntemlerini destek amaçlı uygulayabilirsiniz.

Acı Kabak: Acı kabağın şekeri düşürücü özelliği yer almaktadır. Belirli bir organ veya dokudan ziyade vücudun her tarafında glikozu tetikleyici özelliği vardır.

Acı kabak tip 1 ve tip 2 diyabete faydalı bir yiyecektir.

Her sabah aç karınla acı kabak suyu tüketmek vücudunuzda şeker seviyesini dengelemektedir. Kabak tohumlarını ayıklayıp presleyerek suyunu çıkarın ve bir miktar saf su katarak tüketin.

Tarçın:  Tarçın tozu şeker durumunu dengelemeye yardımcı olmaktadır. Tarçın insülini sağlıklı düzeylerde tutarak şeker probleminin neden olduğu riskleri azaltmaktadır.

Tarçının içermiş olduğu kumarin olarak adlandırılan bileşenler insülini dengelemekte, ama çok fazla miktarda tüketilmesi karaciğer yapısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ilık bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek tüketmek ya da günlük sıcak içeceklere tarçın katmak şeker hastalığına faydalı olmaktadır.

Çemen: Şeker hastalığına faydalı bulunan diğer bir bitki ise çemendir. Şeker sorununa neden olan yüksek glikoz seviyesini sabit tutarak diyabete fayda sağlamaktadır. Lif oranının yüksek olması ayrıca karbonhidrat ve şeker emilimini azaltmaktadır.

Gece yatmadan hemen önce suya iki yemek kaşığı çemen tohumunu sabaha kadar bekletin. Aç karınla sabah içerek glikoz seviyesini düşürebilirsiniz.

Mango Yaprakları: Hassas mango yaprakları kan içerisinde insülin seviyesini dengelemeye ve diyabeti tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

Akşam yatmadan hemen önce mango yapraklarını suya koyarak sabah kalktığınızda için.

Mango yapraklarını kurutarak iyice öğüterek toz haline getirin, daha sonra ise bu tozu yemeklerde ya da salatalarda kullanın, şekere iyi gelmektedir.

Köri Yaprakları: Bu bitki anti diyabet özellikleriyle bilinmektedir. Glikoz seviyesini dengeleyerek şeker hastalığının etkilerini tam anlamı ile düşürmektedir.

Köri yaprakları aynı zamanda yüksek kolesterole de iti gelmektedir.

Aloe Vera:  Şeker hastalığına faydalı olan diğer önemli bir bitkidir. Açlıktan kaynaklanabilen kan şekeri düşmesini engellemesinin yanında tip 2 diyabete de son derece faydalıdır.

Aloe vera, defneyaprağı ve zerdeçal kombinasyonu şekere çok iyi gelmektedir. Her birinden 1,5 çay kaşığı karıştırın.

Öğlen ve akşam yemeklerinden hemen önce günde iki kere tüketin.

Şeker Hastalığı İçin Alınacak Diğer Önlemler

—Sağlıklı bir beslenme planı uygulayarak düzenli egzersiz gerçekleştirin.

—Kan şekeri durumlarını takip edin.

—Diyet lifi içermiş olan besinler alın.

—İnsülin üretimi konusunda gerekli olan D vitamini bulunduran besinler alın,

—Güneşte fazla kalmayın.

Yorumlar