Reklamı gizle

Şeker Hastalığının Göz Üzerindeki Etkisi

14 Mart 2017
9.863

seker-hastaliginin-goz-uzerindeki-etkisiŞeker hastalığının süresi arttığı zaman gözde hasar yapma riski de yükselmektedir. Şeker hastalığı iyi kontrol edilemeyen hastalar ise daha yüksek risk altında bulunmaktadır.

Diyabet, insülin eksikliğine ya da etkinliğinin azalmasına bağlı olarak kan şekerinin yükselmesiyle karakterize bir problemdir. Göz de dâhil olmak üzere pek çok organımızda hasar görülmektedir. 20 ile 65 yaş arasındaki insanlarda yer alan en sık körlük sebebidir.

Kaç Çeşit Diyabet Bulunur?

İnsüline bağlı şekilde diyabet, tip 1 olarak da bilinir. Genel olarak 10 ile 20 yaşları arasındaki insanlarda gelişmesine rağmen, daha yaşlı kişilerde de ortaya çıkabilir. İnsüline bağlı bulunmayan diyabet, tip 2 olarak da bilinmekte ve sıklıkla 50 ile 70 yaş arasındaki insanlarda gelişmektedir.

Hangi Hastalar Göz Konusunda Risklidir?

Şeker hastalığının süresi yükseldikçe gözde hasar yapma riski artabilmektedir. Şeker hastalığı iyi kontrol edilmemiş kişilerde daha yüksek risk altında bulunur. Bununla beraber, iyi bir metabolik kontrol gözde hasar yapma riskini tamamen kaldırmamaktadır. Bunun yanında, hamilelik, hipertansiyon, böbrek hastalığı ya da anemi varlığı şeker hastası olan kişilerin göz tutulumunu kötü yönde etkilemektedir.

Gözde Ne Gibi Hasar Oluşur?

Katarakt sorunu diyabeti olanlarda olmayanlara göre çok daha fazla ve daha genç yaşlarda oluşabilir. Bunun yanında, görme sinirini etkileyebilir ve göz kasları etrafında felçlere yol açarak paralitik göz kaymasına yol açabilir. Diyabetin en önemli komplikasyonu arasında retina tutulumudur. Retinada ödem kanama odakları ya da yeni damarlanmaya yol açabilir. Bu yeni oluşum hassas damarlar da kanayarak göz içi kanama ve ya retina dekolmanı yapabilmektedir. Hastalığın daha ileri evresinde glokom oluşabilir. Hastalık ve komplikasyonları tedavi edilmediği zaman körlükle sonuçlanabilmektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulur?

Hastalarda, genel olarak yavaş şekilde ilerleyen görme azalması olabileceği gibi ani görme kayıpları da olabilmektedir. Bununla beraber, hastaların gözlerinde hasar başlamasına rağmen görmeyle ilgili hiçbir şikâyetleri olmayabilir. Bu da, şeker hastalarının yapacakları muayenelerinin, diyabet uzmanı ile beraber göz doktoru tarafından yapılmasının önemini gösterir. Erken teşhis ve sık kontrollerle birlikte pek çok diyabetli hastada ciddi görme kayıpları tamamen engellenebilmektedir.

Yorumlar