Reklamı gizle

Şeker Hastasının Ayağı Kesilmeyecek!

22 Kasım 2016
31.270

Enfeksiyon, dolaşım bozukluğu, doku bozulması yani kangren şeker hastalarının en büyük korkusu. Çünkü bu durumda yapılması gereken parmakların, ayakların hatta bacakların kesilmesi. Öyle ki istatistiklere göre her 20 saniyede bir şeker hastasının ayağı kesiliyor. Ama bu kader değil “artık” diyeceğiz.

Farklı dallardan uzman doktorlar geliştirdikleri yeni bir yaklaşımla bu durumdaki hastaları kurtarabiliyor. Çoğu insanın bacakları boşu boşuna kesiliyor. Şeker hastalarının en büyük korkusu kabusu ampütasyon yani ayaklarının veya bacaklarının kesilmesi. Ama yeni bir tıbbi yaklaşım bunu kader olmaktan çıkarıyor. Bunun için farklı dallarda uzman olan doktorlar ekip halinde çalışıyor.

DİYABET HASTALARINA BÜYÜK MÜJDE!

Diyabette ayak parmaklarının ya da bacağın kesilmeden kurtulması için multi disipliner yaklaşım bugünlerde çok moda. Bunun için birçok uzman bir arada karar vererek hastayı kurtarıyor.

Çünkü diyabetik ayak olan insanlarda endoklonog, cerrah, plastik cerrahi ve bazı yan tedavi yöntemleri (vakum tedavisi, büyüme hormon tedavisi, hiperbarik oksijen tedavisi gibi tedaviler eklenebiliyor.)

Yüksek serideki kan şekeri enfeksiyona bu da dolaşım bozukluğuna, doku bozulmasına ve ölümüne yani kangrene yol açıyor.

Kangren olan parmak, ayak ya da bacak kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bir adamcağızın bacağının kalçadan kesilmesi tabiki hayati sorun değil ama gerçekten dramatik sorundur. Uzmanlar şeker hastalarının enfeksiyonlara karşı sürekli doktor kontrolün olması gerektiğini savunuyor.

Yorumlar