Reklamı gizle

Şeker Seviyenizi Kekik Çayı İle Düşürün

2 Ocak 2017
11.407

seker-seviyenizi-kekik-cayi-ile-dusurun

Şeker hastalarının ani şeker yüksekliği ve aniden şekerlerinin düşmesi ile sıkıntıya girmelerini önleyecek bir bitki olan kekik, eğer şeker hastaları yeme içmelerini de düzene koyarlarsa şeker hastalığının tamamen ortadan kalkmasına sebep olabiliyor. Zayıflamayı da kolaylaştıran kekik çayını günde sadece iki kez içmek yetiyor.

Kekik sağlığımız için tüketmemiz gereken bitkilerin en başında gelenlerinden birisi içeriğinde bulundurduğu potasyum, demir,  C vitamini, A vitamini, K, Vitamini, kalsiyum, B kompleks vitaminleri, beta karoten, magnezyum, E vitamini,  selenyum ve manganez ile tüm vücudumuzun iç organlarındaki rahatsızlıklara iyi geliyor. Kekik şeker seviyesini düşürdüğü gibi şeker hastalığına sebep olan karaciğer yağlanmasını da düzenli kullanıldığında tamamen ortadan kaldırıyor.

Kekik Nasıl Tüketilmeli?

Kekik genellikle şifa niyetine çayı yapılarak içilen bir bitkidir. Et yemeklerinde yemeklerin tatlarına tat katması için kullanılan kekiğin birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında gelen şeker hastalığı son zamanların en fazla yaygın görüldüğü hastalıklardan birisidir.

Kekik çayı yapmak için bir litre suyun içerisine atılan taze veya kuru 6 yemek kaşığı kadar kekik kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Daha sonra kaynatılan kabın üzeri kapatılarak 15 dakika demlenmeye alınmalıdır. Kekik çayı sıcak ve soğuk olarak da tüketilir. Sıcak tüketilecek diye bir mecburiyet bulunmamaktadır. Fakat kekik çayını içen kişilerin kesinlikle bu çayla birlikte şeker tüketmemeleri gerekmektedir.

Kekik Her Derde Deva Bir Bitki

Kekik kullanımını şifa niyetine mutfakta artırmak için salatalarınıza ve bazı sebze yemeklerinize de kekik katabilirsiniz. Aromatik bir kokuya sahip olan kekiği bitki çaylarınıza ekleyebilir ve yaş olan kekiği kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Kekik kullanımını artırmak şeker hastalığı ile birlikte; yüksek tansiyon, bağırsak hastalıkları, bağışıklık sistemi bozuklukları, solunum yolları hastalıkları, cilt lekeleri, sivilceler, saç dökülmesi, bronşit, kalp ritim bozukluğu, yüksek oranda depresyona iyi geldiği gibi kanser hastalıklarının oluşmamasını da önlediği bilinen bitkiler arasındadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre alzheimer hastalığına en fazla iyi gelen ve alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyen bitkilerin en önünde gelen bir bitkidir.

Yorumlar