Reklamı gizle

Su Hakkında Bilmediğimiz Neler Var Neler…

12 Kasım 2016
2.677

Özellikle bugün su için vereceğim bilgiler çok önemli. 

Şunu söylemek istiyorum SU kilo aldırır. Hani derler ya halk arasında Su içsem bana yarıyor, su içsem bile kilo alıyorum bu gerçekten doğrudur su insanda kilo aldırır. Özellikle ödem yapar vücutta şişkinlik oluşturur ve kilo alışına sebep olur. Su ile beraber bir sürü toksik maddelerde vücutta birikmeye başlar. Bu ödemi kaybettikten sonra vücut zamanla suyu atar ama toksik maddeleri de atmak gerekir.

Bunu da özel bir metotla dışarı atmamızı gerekiyor 1 gram karbonhidrat yanında 3 gr su ile depolanır karbonhidratlardan sağlanan yakıt glikojen karaciğer ve kaslarda depolanır. Glikojen şeker ve sudan oluşur 1 gram glikojen vucutta 2,7 gr su tutar. Düşük karbonhidrat diyeti uygulandığında vucut depoladığı glikozu kullanacağından vucuttan hızla su kaybı olur. Bu gerçek kilo kaybı değildir vucut yağları yakmamış sadece bağlı olan suyu atmıştır.

su-hakkinda-bilmedigimiz-neler-var-neler-2

Tuzu Az Kullanın

YÜKSEK MİKTARDA SODYUM İÇEREN BESİNLER TÜKETTİĞİMİZDE VE TUZU FAZLA KULLANDIĞIMIZDA VUCUDUMUZ SU TUTACAKTIR. EĞER FAZLA TUZ TÜKETİRSEK VUCUT BUNU ETKİSİZ HALE GETİRMEK İÇİN SU TUTMA EĞİLİMİNDE OLUR.

1 GRAM TUZ 200 ML SU TUTAR.

Stres ise iştah artırır.

 

  • Kortizon böbreklerden tuzun geri emilimini artırır ondan derler kortizon kilo aldırır diye işin özeti su tuzu geri aldırır tuzda ödem yapar.

 

  • Uykusuzluk kilo dengesini bozar ve stres kortizon salınımına neden olur buda ödeme yol açar.

 

  • Hareketsizlik kan dolaşımını yavaşlatır ve dokular arası interstisiyel boşlukta sıvı birikir ödem olur.
  • Adet döneminde progesteron hormonu etkisi ile vucutta su tutulumu ve ödem olur kadınlar bazı yerlerinin şişkinliğinden yakınınırlar.
  • Alkol kullanan insanlar alkol vucuttan atılırken su tutar sabahları alkol alanların su içme istekleri bundandır.vucutta ödem olur ve tansiyon yükselir.
  • Az su içenler ödeme vucudu tetiklerler çok çok su içmek lazım toksik maddeleri atmak için gereklidir.  İçtikleri su miktarını ve çıkardıklarını takip etmeleri çok çok önemlidir.

Şimdi anladık mı su nasıl kilo aldırıyor?

Dr. Erdoğan Zaim

Yorumlar