Reklamı gizle

Tırnak Yemeyi Bırakmanın Püf Noktaları

10 Ocak 2017
1.015

tirnak-yemeyi-birakmanin-puf-noktalari

İşte sizlere, her yaştan insanın sahip olduğu kötü bir alışkanlık olan tırnak yemeyi bırakmanız için harika öneriler…

Hepimiz strese yönelik veya psikolojik olarak tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar edinebiliyoruz. Bu gibi durumları aşmak ve artık tırnak yemeyi bırakmak adına sizlere sunacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Biliyoruz bu konu ile alakalı sizler de oldukça çok araştırmalar yapıyor ve kesin çözümler ortaya koymaya çalışıyorsunuz. Artık birkaç yol izleyerek ve kendinizi şartlayarak tamamen tırnak yeme alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Çünkü bu olay tamamen alışkanlık olarak ortaya çıkmakta ve eğer bu alışkanlığı tersine çevirebilirseniz artık yemeye değil yememeye alışmış olacaksınız.

Tırnak yemek bir hastalıktır öncelikle bu durumun farkına varmalısınız ve bu durumu her şeyden önce psikolojik olarak engellemek gerekir. Üzgünken, sinirliyken, heyecanlıyken hep bir şeyler ile oyalanmak isteyenler tırnak yemeği daha cazip bulurlar ve bu yolu denerler.

Sonrasında da tırnak yemek alışkanlık hatta kötü alışkanlık olarak ortaya çıkar. Bu alışkanlığı bırakmak istiyorsanız, işte sizlere sunacağımız öneriler;

  • Sebeplerinizi belirleyin. Ne zaman tırnak yediğinizi not alın ve hangi durumlarda tırnak yemeye yeltendiğinizi tespit edin. Sıkıldığınızda ya da stresli olduğunuzda mı? Bu durumları fark ederek böyle durumlardan kaçının ya da başka şeylere odaklanmaya çalışın.
  • Tırnakları en kısa halinde tutun. Çünkü uzun tırnak sizlere tırnak yemeyi hatırlatacaktır. Uzun tırnaklar daha çok yenmeye ve kırılmaya neden olacaktır. Tırnaklarınızı kısa tutarak riski azaltabilirsiniz.
  • Acı oje sürebilirsiniz. Bu yöntemin süreci biraz zorlasa da kalıcı bir çözüm oluşturacaktır. Tırnaklarınızın ağzınızda acımsı bir tat bırakması o eylemi bir daha yapmamanız adına sizi yönlendirecektir. Hoş olmayan fakat etkili bir yöntemdir.
  • Yavaşça ilerleyin. Eğer daha önceki uygulamada başarılı olamadıysanız, pes etmeyin. Yavaşça ilerleyerek tek parmağı yemeyi bırakarak başlayın. Bu yöntem de oldukça sabır gerektirir fakat kalıcı bir çözüm oluşturacaktır.
  • Arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Çevrenizdeki insanlara amacınızdan bahsedin. Durum hakkında ara sıra sizden bilgi almak için sizi aramalarını isteyin. Bu size suçluluk duygusu katacaktır.
  • Sabırlı olun. Sonuçları görmeden vazgeçmeyin. Bu adımları dikkatlice uygulayın ve artık güzel tırnaklara sahip olacağınıza inanın.
Etiketler:
Yorumlar