Reklamı gizle

Vücuda Olan Türlü Türlü Faydalarıyla Evlerden Eksik Edilmemesi Gereken 13 Meyve ve Sebze

13 Temmuz 2016
7.034

Meyve ve sebzeler kesinlikle ama kesinlikle her eve düzenli olarak girmesi gereken, sağlık açısından önemli olan gıdalar. Üstelik bazılarının faydaları saymakla da bitmiyor, sizler için bir kısmını kısa kısa derledik.

1. Ananas

Ananas

Yağ yakımını hızlandırır ve karnınızı sıkılaştırmanıza yardımcı olur.

2. Limon

Limon

Vücuttaki pH değerini dengede tutar ve karaciğer ile böbrekleri temizler.

3. Yaban Mersini

Yaban Mersini

Kan şekerini düzenlemesinin yanı sıra idrar yollarını temizler, gözlere de oldukça faydalıdır.

4. Misket Limonu

Misket Limonu

Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması konusunda son derece faydalı olan misket limonu, C vitamini açısından da çok zengindir.

5. Elma

Elma

Faydaları say say bitmeyen elmanın, pek bilinmeyen faydalarından biri de depresyonu önleyici ve anksiyeteyi azaltıcı etkisinin olması.

6. Karnabahar

Karnabahar

Astıma iyi geldiği bilinen karnabaharın bir başka önemli özelliği ise böbrek rahatsızlıklarının etkisinin azaltılmasına yardımcı olması.

7. Lahana

Lahana

Adeta bir doğal eczane olan lahana, vücutta yağ yakımına yardımcı olan bir sebze. Bunun yanı sıra tam bir vitamin deposu, üstelik bağırsakların çalışmasına da yardımcı oluyor.

8. Pırasa

Pırasa

Sindirimi düzenleyen besin lifi bakımından oldukça zengin olan pırasa aynı zamanda tam bir vitamin deposu. Bunun yanı sıra damar, kemik ve göz sağlığına çok iyi geldiği de biliniyor.

9. Kiraz

Kiraz

Kalbi güçlendirici etkisi olduğu bilinen kiraz, bununla beraber dolaşım sistemini de düzenliyor.

10. Muz

Muz

En sevilen meyvelerin başında gelen muz, birçok faydalı özelliğe sahip. Bunların başında kan basıncını düzenlemesi, sindirime yardımcı olması, böbreklere faydalı olması, vitamin deposu olması ve cilt hastalıklarına iyi gelmesi var.

11. Portakal

Portakal

Yine en sevilen meyvelerden biri olan portakal da böbrek taşlarını dökmesiyle, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle, kolesterolü düşürmesiyle, diyabeti önlemesiyle,kanser riskini azaltmasıyla, sindirim sistemini düzenlemesiyle ve cilt sağlığını korumasıyla biliniyor.

12. Kavun

Kavun

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ve genelde yanında karpuzun da eksik olmadığı kavunun faydaları da say say bitmiyor. Bunlardan en önemlileri kalp ve damar sağlığını koruması, gözlere iyi gelmesi ve stres seviyesini düşürmesi.

13. Domates

Domates

Önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olan domates, kemik ve göz sağlığını da koruyor. Bunun yanı sıra zayıflamaya da yardımcı olmasıyla meşhur.

Yorumlar