Reklamı gizle

Yüksek Kan Şekerinin Vücuttaki 15 Belirtisi!

18 Mart 2017
34.735

Yüksek kan şekeri belirtileri ilk bakışta anlaşılmayabilir; Tedavi edilmediğinde sağlığınız üzerinde ciddi etkileri olabilir.

Yüksek kan şekeri belirtileri

Glikoz veya şeker, vücuttaki hücrelere güç sağlayan yakıttır. Bu enerji kaynağının kan seviyeleri, ne yediğinize (ve ne kadar), ne zaman yediğinize bağlı olarak artar azalır. Fakat bir şeyler ters gittiğinde ve hücreler glikozu absorbe etmediğinde, ortaya çıkan yüksek kan şekeri, sinirleri, kan damarlarını ve organları zedeleyerek tehlikeli komplikasyonlara sebep olur.

Normal kan şekeri ölçümleri tipik olarak 60 mg / dl ile 140 mg / dl arasında değişir. Hemoglobin A1c adı verilen bir kan testi, önceki üç ay boyunca ortalama kan şekeri düzeylerini ölçer. Şeker hastalığı olmayan insanlar için normal oranı % 5.7’nin altındadır . Kan dolaşımında aşırı glikoz veya hiperglisemi diyabetin bir işaretidir.

tip 1 diyabetliler vücutarında insülin üretimi yapmazlar, hücrelere kan şeker taşımak için gerekli hormonu üretmezler. Tip 2 diyabette , vücudunuzun insülini düzgün kullanmaz. Her iki durumda da, uygun tedavi olmadan toksik miktarlarda şeker kan dolaşımında birikebilir ve bu da kan şekerinin yükselmesine sebep olabiliyor.

Bu nedenle kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanız önemlidir. Amerikan Diyabet Derneği’nin bilim ve sağlık görevlisi Robert Ratner, “Şeker seviyesini normalin yakınında tutarsanız diyabet komplikasyonları riskini azaltırsınız” diyor.

İşte yüksek kan şekerinin en önemli komplikasyonları ve semptomlarının özeti.

Hiçbir belirtisi yok

Çoğu zaman, yüksek kan şekeri en azından ilk bakışta hiçbir belirti göstermez. ABD’de yaklaşık 29 milyon kişi şeker hastalığına sahip ancak dörtte birinin ne yapacağı konusunda hiç bir fikri yok. 86 milyonun ise bir kan şekeri seviyesi normalden yüksek, ancak tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek değil . Bu nedenle, şeker hastalığı riski taşıyorsanız, kan şekerinizi test etmek iyi bir fikirdir. Buna aşırı kilolu, fiziksel olarak aktif olmayan, yüksek tansiyonlu veya aile geçmişinde diyabetli olan insanlar da dahildir. Tek bir yüksek kan şekeri testi diyabet teşhisi için yeterli değildir, çünkü hasta veya stres altındaysanız kan şekeri artabilir . Ancak, tekrarlanan testler yükselirse, bu bir sorununuz olduğunu gösteren işarettir.

Çok işiyor ve Çok içiyorsanız

Kan dolaşımında çok fazla şeker olduğu zaman, vücut bundan kurtulmaya çalışır. Fazla şeker idrar içine dökülür ve vücuda su çekilir. Bunun sonucunda Siz sık sık ve işersiniz. Kurutulduğunuz için sizi gerçekten susatabilir. Bazı insanlar aşırı aç hisseder ve ani veya açıklanamayan kilo kaybı yaşayabilirler, çünkü vücudun hücreleri bir yakıt kaynağı olarak ihtiyaç duydukları şekeri alamıyorlar .

Birçok kişi test edilinceye kadar diyabet olduklarını bilmiyor. Diğerleri için semptomlar açık: Birmingham’ın Kapsamlı Diyabet Kliniğinde Alabama Üniversitesi’nin direktörü Endokrinolog Fernando Ovalle, diyabetlililer için “Çok fazla idrar yapıyorlar, susuyorlar, idrara çıkmak için ayağa kalkıyorlar, açlar, kilo veriyorlar” diyor. 

Sürekli Yorgunsanız

Hücreleriniz glikoz almıyorsa, tam anlamıyla enerjiden mahrum bırakılıyorsunuz demektir. Bu sizi her zaman yorgunsunuz gibi hissetmenize neden olabilir . Kanınız, artmış kan şekeri nedeniyle daha kalın ve daha yapışkan olduğunda, kalbinizin kan pompalaması için daha fazla çalışmanız gerekir ve hücrelerinize besin maddeleri vermek için kan vücudunuzda daha yavaş ilerler. Ek olarak, vücudunuz ürtikasyondan sonra kandaki fazla şekeri attığında, enerjinizi vücudunuzdan tuvalete doğru akıtıyorsunuz demektir. Artı, artan susuzluk ve idrara çıkma, uykunuzu kesintiye uğratarak daha fazla gece banyoya yolculuk anlamına gelir.

Kanınız Pekmez Gibiyse

Şeker kanı daha kalın ve yapışkan bir hale getirir. “Pekmez gibi kanınız için küçük kan damarlarının en ince noktasına (gözler, kulaklıklar, sinirler, böbrekler, kalp) ulaşmanın ne kadar zor olabileceğini tahmin edebilirsiniz” diyen yetkili bir diyabet eğitimcisi Joanne Rinker ve İtalyan diyetisyen Waynesville, NC’de “Bu yüzden, çok küçük kan damarlarındaki komplikasyonları görmeye başladık” diyen İtalyan bir araştırmaya göre şeker hastalığı olmayan insanlarda bile kan viskozitesi ve kan şekeri seviyeleri arasında doğrudan bir ilişki var.

Vizyonunuzu alt üst edebilir

Yüksek kan şekeri zamanla göz sağlığınıza ciddi zarar verebilir . Küçük kan damarlarının hasar gördüğü bir bölge, retina, gözün arka tarafındaki ışığa duyarlı kısımdır. Kısa vadede, kan şekeri sivri uçları en azından geçici olarak bulanık görüşlere neden olabilir; Bir kez şeker seviyeleri normale yaklaştığında, görme düzelir. Ancak daha sonraki safhalarda, anormal damarlar görülebilir ve merkezi ve periferik görmeyi engelleyebilir. Gözün ayrıntılı görme sorumluluğunun merkezi olduğu makula da şişebilir ve görme kaybına neden olabilir.

Elleriniz Ve Ayaklarınız Ağrıyorsa

Ayak parmaklarında karıncalanma -periferal nöropati adı verilen bir durum, kan şekerinin çok uzun süre yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir. Amerikan Nöroloji Akademisine göre, vücudun en uzun sinir liflerinin uçlarındaki acılar genellikle ilk gelen acılardır. Bu nedenle ayaklar, bacaklar, kollar ve eller tümüyle savunmasızdır. Ayaklar ve ellerde sinir hasarı, yanma veya öfkeyle şok edici ağrıya kadar bir dizi semptom üretebilir. Kan şekeri seviyelerinin kontrolü, daha fazla hasarı önleyebilir. Diyabet, Osteoporoz, Obesity Inc, Oak Çim ve bir endokrinolog, Terri Washington, MD, “Kan Şekeri yıllarca yüksek olursa, muhtemelen gitmeyecektir,Ama bir süredir devam ediyorsa ve devam etmiyorsa o geçici olabilir” diyor.

Ayağın Yaralanması

Yüksek kan şekeri olan insanlar ayaklarının ucundan topuğa kadar hassasiyetlerini kaybedebilir. Yani, herhangi bir yaralanma, diyelim ki çıplak ayak tırnağı, daha büyük bir problem haline dönüşebilir.

Rinker, “Şeker yarayı besler, ve onu iltihaplandırır” dedi. Enfeksiyona karşı korunmak için insanların kan şekerini kontrol altında tutmaları ve ayaklarını günlük kontrol etmeleri konusunda ihtiyatlı olmaları gerekir.

Otuz yıl önce bütün hastane koğuşları ayak ülseri ve amputasyonları olan insanlarla doldu. Ratner, bugün, amputasyonlar % 40’ın altındadır. Ancak diyabet, majör ekstremitelerin amputasyonlarının önde gelen nedenidir.

“Hipoglisemi (düşük kan şekeri) yan etkileri olmadan mümkün olduğunca normale yakın bir şekilde glikoz seviyeleri elde etmekte güçlük çekiyoruz” diye belirtiyor.

Cinsel hayatına engel getiriyor

Libido kaybı veya ereksiyon veya orgazm zorluğu, kan şekeri seviyenizin düştüğünü gösterebilir. Kandaki aşırı şeker sinirleri ve kan damarlarına zarar verir ve bu da cinsel hayatınızı keyifli kılmak için çok önemli bir rol oynar . Erkekler kan damarı hasarına bağlı erektil disfonksiyona uğrayabilir ve bazıları penisin ucundan geçirmeden mesaneye ilerleyen retrograd boşalma ile ilgili bir sorun yaşayabilir. Kadınlar vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki veya genital bölgede sansasyon azalmış olabilir.

Bağırsağınızla savaşıyor

Bağırsak sorunlarınız mı var? İç vücut fonksiyonlarını kontrol eden sinirler çok yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı olarak sindirim sisteminizi etkiler. İnsanlar ağır kabızlıklara , sık sık ishal şikayetlerine veya her ikisine de sahip olabilirler . Kontrolsüz kan şekeri gastropareziye yol açabilir, bu durum midesindeki gıdaların yavaş yavaş ince bağırsağa hareket etmesi veya tamamen hareketi durdurması durumudur. Bulantı, kusma, şişkinlik ve ağrı vakaları. Ovalle, “bu kan şekeri kontrol problemini daha da derinleştirir” diyor.

“Bağırsak uygun şekilde hareket etmiyorsa, bağırsaktan alınan besin maddelerinin emilmesi çok düzensiz hale gelir ve daha sonra kan şekeri çok düzensizleşir” diyor.

Böbreklere zarar verir

Böbrekler, kandaki atık ürünlere filtre uygulayan küçük kan damarları barındırıyor. Kan şekeri ısrarla yükseldiğinde, filtreleme sistemi fazla şekeri kandan aşırı miktarda temizlemek için çalışır. Yıllarca filtreler yara izi haline gelir ve böbrekler artık düzgün çalışmaz.

İdrarda artan protein seviyeleri, belanın başlangıcından ilkidir. Kan şekeri ve kan basıncını kontrol etmek böbrek fonksiyonunu koruyabilir.

Ancak eğer uygun kan şekeri kontrolü olmadan yıllar geçerse, “yara izi tersine çevrilemez ve böbrek fonksiyonu düşmeye başlar” Dr. Washington da belirtti.

Sonunda, böbrekler diyaliz veya transplantasyon gerektirir ve tamamen kapanabilir.

Kalbiniz ve beyniniz risk altındadır

İşte korkunç gerçek: Diyabetli insanlar inme ve kalp krizi riski önemli derecede yüksektir.

Ancak baş döndürücü bir yaklaşım var: Büyük bir klinik araştırmasında, sıkı glikoz kontrolü, diyabetli insanlarda kalp hastalığı ve ölüm riskini keskin bir şekilde azalttı. Bulgular ayrıca yüksek kan şekerinin kalbe ve beyine hizmet eden geniş kan damarlarına zarar vermesinin uzun yıllar aldığını da belirtti.

Hafızayı Etkileyebilir

Kalp krizi, böbrek ve göz sağlığı sorunlarına neden olabilecek olan kan şekeri aynı kan damar hasarı da beyninizi etkileyebilir. Araştırmalar, diyabetli kişilerin düşünme ve hafıza problemleri için artan risk altında olabileceğini ve hatta Alzheimer olabildiklerini de ortaya koyuyor . Bir Alman çalışması, yüksek kan şekeri düzeylerinin şeker hastalığı olmayan insanlarda bile düşünce ve hafızaya zarar verdiğini ortaya koydu. Sözcük hatırlama testlerinde, daha yüksek hemoglobin A1c sonuçlu yaşlı yetişkinler birçok kelimeyi hatırlayamadı. Beyin taramalarında daha yüksek bir kan şekeri olan insanlarda hafızadan sorumlu beynin daha küçük bir hipokampusu ortaya çıktı. Dr. Ovalle, “Zamanla, eğer kan şekeri yüksekse zayıf kan dolaşımı geliştiriyorsunuz ve bu, inmeler, beyin atrofisi ve zayıf hafıza ile ilgili sorunlara neden olabiliyor,” dedi

Gülümsemeni mahvedebilir

Kontrolsüz yüksek kan şekeri, öpücüğünüzün düşmanıdır. Tükürüğünüzdeki şeker ağızda bakterileri besler ve dişlerine yapışkan bir plak bırakır. Bazı plak çeşitleri diş çürümesine yol açarken diğerleri nefesinizi kokutabilir. Zamanla, kan şekeri vahşileştiğinde kanamalara ve ağrılı diş etlerine neden olabilir; dişlerinizi yerinde tutan kemik ve dokuları çiğnemek ve eritmekte zorlaşır. Yüksek kan şekeri ağız kuruluğuna ve dudaklarının çatlamasına neden olabilir. Ve diş eti, dil, yanaklar, damak veya ağzınızda ağrılı beyaz veya kırmızı lekelere neden olabilen bir tür mantar enfeksiyonunun ana nedenlerinden biridir.

Mesane problemlerine neden olabilir

Şeker hastalığı olan insanların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini daha fazla. Sadece bunları değil, enfeksiyon kaptığında problemleri daha şiddetli hale gelir. Diyabet ayrıca mesane fonksiyonunu kontrol eden sinirlere zarar verebilir. Ortaya çıkan hasar aşırı aktif mesane, idrar tutmaya ve serbest bırakmaya yardımcı olan sfinkter kaslarını kontrol etmede güçlük veya mesaneyi boşaltma güçlüğüne neden olabilir. Şüphesiz, mesane problemi olan insanlar daha düşük yaşam kalitesine sahiptirler.

Cildinizi Etkiler

Kan şekeri sorunları vücudunuzun en büyük organı cildinizde görülebilir. Kan şekeri belirli bir süre yükseltildiğinde vücudunuz sıvı kaybeder ve cildiniz kuru, çatlamış ve kaşıntılı olur. Ve bu sadece başlangıç. Deri sorunları diyabetin ilk belirtileri arasında olabilir. Maya benzeri mantar enfeksiyonları, özellikle kadınlarda, göğüslerin altında ve kasık bölgelerinde görülebilir. “Genelde parlak kırmızı” diyor Dr. Washington. “Bu tür acı verici, tahriş edici ve kaşıntılara sebep olabilir.”

 

Yorumlar